Životopis je základní vizitkou, která nás má zaměstnavateli představit v tom nejlepším světle ještě dřív, než dostaneme šanci osobně šéfovi potřást rukou. Pochopitelně se v něm tak snažíme všichni vypadat v tom nejlepším možném světle. Mnohdy se ale do životopisu dostávají i záznamy, které tam nemají být. Jaká pracovní praxe se smí dostat do životopisu? Tipy a rady od společnosti 123jobs Media, provozovatele tuzemských a zahraničních pracovních portálů a aplikací.
Praxe v rámci studia patří nebo nepatří do životopisu?
Jako první vás určitě napadne praxe v rámci studia. Na středních školách je to běžné u technologických oborů nebo řemeslníků na tříletém studiu. Stejně časté je to ale také například na vysokých školách, a to především v rámci základní pedagogické praxe.
Otázkou tedy je, zdali je taková praxe vhodná i do životopisu. Odpověď zní ano a zároveň také ne. V životopise může být, protože splněním předmětu jste ji prokazatelně absolvovali, ale mělo by být zároveň poukázáno na to, že se jednalo o praxi v rámci studia a součástí by měla být také hodinová délka.
Práce na plný úvazek a brigády
Práce na úplný úvazek i brigády pochopitelně do životopisu patří a měli by zároveň být hlavním obsahem položky s názvem „praxe“. Patří sem také i brigády, ke kterým máte k dispozici například dohodu o provedení práce, nebo je vykonáváte cyklicky delší dobu a můžete tak svoje schopnosti dokázat.
Co s krátkými brigádami beze smluv?
Brigáda by bez jakékoliv smlouvy rozhodně neměla probíhat, ale děje se to dnes a denně a není to proto žádnou výjimkou. Každopádně je ale otázkou, jestli taková brigáda pak patří do oddílu praxe. Odpověď je jednoduchá. Neměla by tam být, ale pokud jste během praxe získali jakékoliv odborné dovednosti, tak je pochopitelně máte svaté právo zmínit v konkrétní části životopisu. Jako odpověď, odkud činnost umíte, potom samozřejmě můžete říci, že se jednalo o praxi.
Nové nabídky inzerce práce hledejte na našich on-line pracovních portálech Personalistka.cz a 123jobs.cz .