Home pro Muže Kolik stojí zařízení malé dílny?

Kolik stojí zařízení malé dílny?

by Mag

Češi jsou národ kutilů a obzvláště v poslední době si hledáme nové aktivity, které bychom mohli rozvíjet třeba právě ve chvíli, kdy je možností vyžití poskrovnu. Kutění je skvěle strávený čas, který nás zároveň rozvíjí. Nicméně každá legrace něco stojí a i vybavení domácí dílny není zdarma. Na kolik nás taková kutilská základna může vyjít se podíváme v tomto článku. 

Pracovní plocha

Základem je rozvržení pracovní plochy, tedy středobod celé dílny – pracovní ponk. Nejmenší mají rozměry 60×60 cm, avšak standardní pracovní plocha bývá okolo 200×70 cm. Proto je nutné už na začátku přemýšlet nad účelem a náplní vaší práce tak, abyste nemuseli za půl roku znovu dokupovat delší ponk a přeskládat celý prostor dílny. Dílenské stoly o menších rozměrech lze pořídit již od 2 000 Kč. Je však dobré si dávat pozor na nosnost a materiál, ze kterého je pracovní plocha vyrobena. Lepší varianty s dřevěnou a častokrát vyztuženou pracovní plochou, odolným lakem proti otěru, skříňkami v těle samotného stolu nebo výškově nastavitelnými nohami jsou k dostání od 5 000 Kč výše. Zde se jedná již o plnohodnotný kutilský stůl, který bude mít zároveň dobrou výdrž. Další varianty a cenové rozpětí se odvíjí od délky a šířky pracovní plochy, nosnosti a pevnosti nohou. U nejdelších ponků se pohybujeme v rozmezí 10 až 20 000 Kč. Svou roli hraje také značka výrobce.

Dostatek úložného prostoru

Úložný prostor v samotném ponku nebývá dostačující, proto je nutné myslet na doplňující regály, které jsou při nejlevnější variantě k dostání od cca 1 000 Kč. Nicméně takové regály mají omezenou nosnost a vzhledem k jejich otevřenosti bude vše uložené do jednotlivých polic rychle zaprášené. Řešením jsou bytelné plechové skříně do dílny, které mají vysokou nosnost jednotlivých polic a jsou uzamykatelné. Ty lze pořídit za necelé 3 000 Kč. 

Nářadí a vybavení

Abychom však měli čím úložné prostory naplnit, musíme pořídit nářadí. Základní sady klíčů se pohybují v cenových relacích od 250 Kč. Kladivo, rašple nebo pilník lze pořídit i samostatně od cca 70 Kč za kus, u ruční pily se bavíme o relaci okolo 200-500 Kč. Určitě je dobré si nástroje vybírat osobně, ať už z důvodu vyzkoušení rukojeti, kontrolu provedení nebo materiálu. 

Praktická stránka mobility v dílně

Dílnu mnoho řemeslníků a kutilů využívá i jako auto/pneuservis, kde kromě uskladnění probíhá i přezouvání pneumatik a nebo, v případě dostatečného prostoru, i jiných prostorově náročnějších projektů. Pokud jste se dostali do takové fáze, určitě vám přijde vhod jistá mobilita vašeho nářadí. Mít vše po ruce znamená na všechno myslet, což při práci občas nelze ohlídat. Dílenský vozík na nářadí je v tomto ohledu skvělým pojízdným pomocníkem a bude vám po ruce vždy, když bude potřeba. 

S výše uvedeným vybavením byste měli být schopni nejen leccos doma opravit, ale také se naučit pracovat se dřevem a třeba ve volné chvíli i něco vytvořit. Pokud vás bude tato činnost naplňovat, rozvíjet a rozšiřovat svůj dílenský arzenál je možné vždy.

Related Articles

Leave a Comment