Home FinanceEkonomika Homeoffice se stolním PC nebo notebookem?

Homeoffice se stolním PC nebo notebookem?

by Mag

Stávající situace učinila z výjimky v podobě home office v některých profesích standard. A zastihla tak řadu lidí nepřipravených. Nároky na technické zázemí v našich domovech se prudce zvýšily. Řešíte, zda si pořídit notebook nebo stolní počítač? Odpovězte si na následující otázky.

Co budete na počítači dělat

Plánujete si alespoň občas zahrát hry nebo svoje zařízení půjčit dětem? Volte jednoznačně stolní počítač.

Notebooky vždy nabídnou o něco slabší výkon než stolní PC. Ačkoli je možné si již pořídit i notebooky označované jako herní, stolnímu počítači se budou rovnat hůře. A nevyhnutelně budou i znatelně dražší.

Výkonné zařízení navíc ocení nejen hráči her, ale také ti, kteří například upravují video nebo kancelářský počítač potřebují k jiným náročnějším aplikacím.

Kolik místa máte a kde s notebookem budete pracovat

Pokud jste s home officem dosud nepočítali a potřebujete se vejít na kuchyňský stůl vedle dětí a jejich pracovních sešitů, bude pro vás řešení kancelářský notebook, který potřebuje jediný kabel a zabírá jen minimum místa.

Přenosný počítač oceníte i tehdy, když se po bytě přesouváte podle toho, kam se zrovna vrhá zvídavé batole, případně pracujete v ložnici, kuchyni i obývacím pokoji podle toho, kde máte šanci najít více klidu.

Notebook volte i za předpokladu, že se se svým zařízením plánujete cestovat. Ať už se budete vracet nazpět do kanceláře nebo se rozhodnete řešit home office, jakmile to bude možné, například prací v kavárně.

Jak dlouho by vám mělo zařízení vydržet

Notebooky charakterizuje i nižší životnost. Jednotlivé komponenty jsou více zatěžovány a zařízení mají sklony k tomu se přehřívat. Omezený prostor totiž nedovoluje ani integrovat účinné chlazení. Opravitelnost je navíc komplikovaná, mnohdy se musí vyměnit rovnou celá základní deska, což se nevyplatí a vy si tak musíte pořídit nový kus.

U moderních notebooků se průměrná životnost počítá na cca 4 roky. Po této době bývá stroj funkční, ale po mechanické stránce již opotřebený a výkonem zastaralý a uživatele omezuje v práci. PC vám nabídne až 8 let a pokud se na něm cokoli pokazí, oprava bývá rentabilní.

V případě, že kladete důraz na výkon, což je nutné zejména kvůli zmiňovaným hrám, musíte myslet i na možnost upgradu. U notebooku lze přitom snadno vyměnit zpravidla pouze disk nebo přidat RAM. Stolní PC je v tomto směru daleko variabilnější.

Jak moc dbáte na ergonomii práce

Notebooky samy o sobě nejsou příliš ergonomická zařízení. Pokud svou činnost „vylepšíme“ tím, že budeme pracovat zásadně v posteli s notebookem na klíně, je pravděpodobné, že vaše zdraví to příliš neocení.

Správná pozice při práci na počítači je u stolu. Monitor byste měli mít ve výši očí a lokty mají svírat úhel 90 °. I notebook lze tímto způsobem pro práci vhodněji dimenzovat, čekají vás však další výdaje na to, abyste si pořídili stojánek a koupili myš.

Pokud si tak při práci chcete dopřát maximální komfort, rozhodně se vám vyplatí koupě stolního počítače.

Kolik můžete a chcete zaplatit

Jestliže jste se rozhodli vzhledem k výše popsaným důvodům pořídit si notebook, připravte se na vyšší investici cca 25 000 až 30 000 Kč.

Kdo si nemůže dovolit vydat příliš peněz, má možnost ještě zvažovat koupi repasovaného zařízení. Ta pocházejí z předváděcích akcí, ukončených leasingů či se jedná o zboží, které bylo vráceno v zákonné lhůtě. Celková úspora oproti novým modelům činí cca 60 %.

Vyplatit se vám tzv. repas může i z hlediska životnosti. Repasují se modely vyšších produktových řad, které jsou po stránce použitých materiálů i zpracováním velmi kvalitní. Součástí repasování je i servis, kdy se vymění případné vadné komponenty a zařízení se otestuje. Spotřebitel je dále chráněn zárukou v délce 12 měsíců. Více na inComputer.cz.

Related Articles

Leave a Comment