Home FinanceEkonomika Americký dolar je nejsilnější za poslední dvě dekády

Americký dolar je nejsilnější za poslední dvě dekády

by Mag

Aktuální stav světové ekonomiky a dění za ukrajinskými hranicemi se výraznou měrou podepisují i na stavu jednotlivých měn. Devízy jsou sledované nejen ekonomy, ale také investory, kteří se rozhodli působit na forexovém trhu. Nejvíce znepokojivý (tedy z jednoho úhlu pohledu) je kurz dolaru. Aktuálně lze konstatovat, že dolar je nejsilnější za poslední dvě dekády. Láme do slova a do písmene své pomyslné rekordy a je nyní otázkou, jestli to může nějakými způsoby ovlivnit či ohrozit zbytek světa.

Je na řadě utahování opasků?

Co stojí za úspěšností americké měny? Především očekávané další utahování opasků ze strany americké centrální banky. Bohužel predikce očekávaných scénářů ohrožují především chudé země, a to nezávisle na tom, jaké měny u sebe vedou.

Za znepokojivý lze označit i propad eura, které je aktuálně velmi slabé nejen vůči dolaru. Důvodem propadu evropské měny je především ne zrovna sympatická vyhlídka stavu evropské ekonomiky, která se podle všeho nemá v následujících měsících těšit z nějakého oživení.

Euro ztrácí hlavně poté, co došlo k dalšímu omezení dodávky plynu do Evropy. Se sílícím strachem o energetickou krizi, respektive o její prohloubení se euro aktuálně potýká s poměrnými problémy. Když se k tomu přidá i sucho a s ním spojené zemědělské potíže, vyhlídky skutečně nejsou zrovna život budící.

Souboj s dolarem se stále prohrává

Euro se však potýká s velkými rozdíly mezi jeho hodnotou a hodnotou dolaru už pár týdnů. Do výrazné prohlubně se dostala už v červenci, kdy se podobný jev evidoval poprvé za dvacet let. Americkou banku však zachránily kroky tamější centrální banky a také zvyšování úrokových sazeb u půjček různých podob.

Za poslední rok se tato úroková sazba zvedla už několikrát, a to právě kvůli inflaci. Centrální americké banky se tímto krokem snaží nějakým způsobem vyrovnat ztrátu, která jde ruku v ruce se stoupající inflací.

https://pixabay.com/cs/photos/bankovky-dolar-americk%c3%a9-dolary-941246/

Related Articles

Leave a Comment