V českých firmách však stále panuje názor, že starší zaměstnanci jsou spíše přítěž než pomoc. Tuzemští zaměstnavatelé se obávají malé přizpůsobivosti, pružnosti či toho, že zaměstnanci budou trpět nedostatky v oblasti znalosti jazyků.
Personalisté se často shodují, že se přístup zaměstnavatelů k zaměstnancům ve věku nad 50 let liší. Dle jejich názoru často zaměstnavatelé v Česku neumí s lidmi ve věku před důchodem pracovat. Toto tvrzení potvrzují i statistiky na českém pracovním trhu. Z těch je zřejmé, že míra zaměstnanosti lidí vyššího věku je celkem nízká. Ve skupině lidí ve věku mezi 55 až 64 to činí 46,5 procent.
Starší zaměstnanci mají přitom rozhodně co svým zaměstnavatelům nabídnout. Jsou to zejména jejich vlastnosti, které se formují s letitými životními zkušenostmi jako například odpovědnost, dochvilnost, rozvážnost, či koncentrace.
Věková diskriminace
Čtyřicet tři procent zaměstnanců pracujících v technickém odvětví se bojí, že přijdou o svou práci kvůli tomu, že mají vysoký věk. Vyplývá to z průzkumu pracovního portálu Indeed.com. Z něj vyšlo najevo, že až třicet šest procent zaměstnanců se setkalo s nějakou formou diskriminace kvůli jejich věku. Osmdesát tři procent ostatních zaměstnanců ale naopak uvedlo, že si starších kolegů velmi váží a že oceňují jejich zkušenosti.
Aktuální průzkumy tedy potvrdily, že se téměř polovina technických pracovníků obává, že svou práci ztratí kvůli svému vyššímu věku. Více než třetina oslovených pracovníků se podělila o informaci, že ze strany svých kolegů nebo nadřízených se setkali s diskriminací kvůli věku a byli tím nepříjemně zaskočeni.