Home Zdraví Léčba v Jeseníku zvyšuje hladiny hormonů mládí a štěstí

Léčba v Jeseníku zvyšuje hladiny hormonů mládí a štěstí

by Mag

V loňském roce proběhl ve spolupráci s docentkou Jandovou z Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Endokrinologickým ústavem v Praze klinický výzkum vlivu našich lázní na zdraví klientů. Měřily se hodnoty neurohormonů na začátku a na konci čtyřtýdenního pobytu. Na podrobnosti jsme se zeptali primáře MUDr. Jaroslava Novotného.

Pane doktore, co vedlo k rozhodnutí provést tento výzkum?

Naprostá většina pacientů se po pobytu u nás cítí zdravotně lépe.  Odpůrci lázeňské léčby však zastávají názor, že jde jen o subjektivní dobrý pocit, který je vyvolaný relaxací a tím, že dotyčný klient je zbaven denních starostí o práci či o rodinu.  Tedy tím, že zde nejsou lidé vystaveni takovému stresu, jako v běžném životě.

Že se pacienti po pobytu u nás cítí lépe, víme jak? Svěřují se vám?

Jednak o tom samozřejmě s námi lékaři mluví, ale používáme také takzvané Knoblochovy dotazníky se čtyřstupňovým hodnocením. Ty ukazují, že výsledky subjektivního zlepšení jsou na konci lázeňské léčby v procentech dlouhodobě téměř shodné a statisticky stabilní v řádu tisíců odléčených klientů. Dotazníky používáme již 20 let.

Loňským výzkum ale dotazníkový nebyl, zdraví pacientů jste vědecky zkoumali.

Ano, měřili jsme jim v krvi hladinu hormonů, ovlivňujících centrální nervovou soustavu, a také množství homocysteinu.

Co jste zjistili?

Mozek produkuje celou řadu steroidních hormonů, které se nazývají neurosteroidy. Nejznámějším představitelem pozitivního ovlivnění mozku je allopregnanolon, který navozuje pocit radosti a štěstí. My jsme zjistili, že hladina tohoto hormonu stoupla během léčby v jesenických lázních celkem o 44,5 %.  

Co to znamená?

Účinky allopregnanolonu jsou podobné benzodiazepinům, což jsou léky proti úzkosti, nejistotě, strachu a vnitřnímu neklidu. Naši pacienti se tak dokáží s těmito pocity během lázní a po nich vypořádat přirozenějším způsobem, bez léků.

Měřili jste i další látky, jaké byly výsledky u nich?

Dalším významným hormonem je dehydroepiandrosteron (DHEA). Tento hormon se lidově nazývá „hormon mládí“, protože má vliv na   celkovou stimulaci organizmu, zbystření mysli a pozitivní myšlení. Jeho hladina v Jeseníku stoupla lidem o téměř 17 %. Zvýšení hladin allopregnanolonu a DHEA v mozku vede k intenzivnější činnosti nervových buněk a zlepšení paměti včetně pozitivního vlivu na nástup případné demence.

Na zlepšení zdravotního stavu klientů lázní mělo vliv i zvýšení hladiny serotoninu. O jeho blahodárnosti není potřeba se šířit. Jedná se o takzvaný „hormon štěstí“, který produkuje mozek. Pokud je tato produkce dostatečná, cítí se člověk spokojený, bezstarostný, má dobrou náladu.  Pokud dojde ke snížení produkce serotoninu, zhorší se nálada, objeví se úzkosti a napětí, strach z budoucnosti, nejistota a podobně. Studie potvrdila, že léčení v jesenických lázních vedlo k vzestupu hladiny serotoninu o více než 23%.

Zmiňoval jste také homocystein, o kterém se v poslední době hodně mluví. To je také neurohormon?

Není, zde šlo o něco jiného. Nahromadění homocysteinu může vést až k oxidačnímu stresu, který patří k současným největším nepřátelům člověka. Do nedávna byla vysoká hladina homocysteinu prokazována nejčastěji u onemocnění srdce a cév, ale v současnosti je potvrzována u celé řady civilizačních onemocnění, například u deprese, Alzheimerovy choroby, parkinsonismu, roztroušené skleróza, migrény a dalších, včetně snížené imunit.

A jak to tedy dopadlo s homocysteinem?

V naší studii homocystein klesl o 17 %, což je statisticky významné číslo a jednoznačně to potvrzuje příznivý vliv léčby v Jeseníku. A to jak na oblast psychickou, tak na tělesné potíže.

Jak tento výzkum jako vedoucí lékař celkově hodnotíte?

Musím říci, že jsem byl z výsledků nadšen.  Jsou ve všech sledovaných parametrech velmi pozitivní a potvrzují důležitost lázeňské léčebně rehabilitační péče jako nedílné součásti celkové péče o zdraví. Zvýšení hladin uvedených hormonů, společně s dlouholetým dotazníkovým šetřením, nám poskytuje vědecky podložený obraz zlepšení psychického i fyzického stavu pacientů. Lze předpokládat, že zvýšení hladin imunitu podporujících látek se po ukončení léčby v lázních udrží v řádu mnoha měsíců a může vést i k celkovému uzdravení.

www.priessnitz.cz

Related Articles

Leave a Comment