Máte pojištění, průkazy a výbavu?
Před cestou sice není příjemné myslet na problémy, ale vyřizovat třeba autonehodu v zahraničí je složitější než doma. K vyřešení krizových situací přispívá kvalitní cestovní pojištění a pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla tedy povinné ručen. „I když jde o pojištění s celoevropskou platností, neznamená to, že ochrání vždy na sto procent. Náhrada mzdy německému občanovi bude v případě nehody a újmy na zdraví asi vyšší než u Čecha. Proto si dobře nastavte pojistné limity povinného ruční; pro cesty do zahraničí by měly dosahovat alespoň padesáti milionů korun.“
Nezapomeňte na důležité doklady
Z pohledu povinného ručení stačí zelená karta a formulář záznamu o dopravní nehodě, obecně také technický průkaz. S novými řidičskými průkazy můžete řídit ve všech státech EU, mimo ni si pořiďte mezinárodní řidičský průkaz. Udělejte si kopie dokladů (např. Originál zelené karty si bere policie).
Co je třeba dělat při dopravní nehodě?
V případě nehody je nejlepší spojit se co nejdřív s asistenční službou pojišťovny. Poradí vám, zda volat policii a jak si počínat. Pořiďte si fotodokumentaci, aspoň na mobil, vyfoťte SPZ účastníků a svědků. Nepodepisujte nic, čemu nerozumíte.
Zjistěte si, kde je nutné volat policii k dopravním nehodám, jaká je povolená rychlost či povinná výbava vozidla.