Home Bydlení Revize elektrospotřebičů aneb na čem závisí četnost pravidelných prohlídek

Revize elektrospotřebičů aneb na čem závisí četnost pravidelných prohlídek

by Mag

Život bez elektrospotřebičů si asi nikdo z nás nedokáže představit. Výdobytky moderní doby si užíváme na každém kroku a takřka v každé minutě našich životů. Sledování televize, hledání informací na internetu nebo ohřívání jídel v mikrovlnné troubě se pro nás stalo samozřejmostí. Jenomže elektrospotřebiče skrývají i určité nebezpečí ukotvené v zanedbané údržbě. To hrozí zejména v průmyslových provozech a továrnách, kde se revize elektrospotřebičů nevyplatí podceňovat.

Proč revize provádět?

Revize elektrospotřebičů nepředstavuje nic jiného než pravidelnou kontrolu funkčnosti daného zařízení. Při běžném používání totiž na první pohled nemusíte odhalit skryté poškození elektroinstalace nebo spínačů uvnitř spotřebiče. Navíc je revize elektroinstalace a elektrorozvodů zakotvena i v našem právním řádu, neboť je ošetřena jak zákoníkem práce, tak zákonem o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Pokud pravidelnou revizi zanedbáte, hrozí vám nemalá pokuta, a kromě toho i hrozba nevyplacení pojistného plnění ze strany pojišťovny.

Do jakých skupin se spotřebiče dělí?

Aby bylo možné revizi elektrospotřebičů lépe administrovat, jsou všechna elektrická zařízení rozdělena do několika skupin. Ty se vzájemně liší nejenom umístěním spotřebičů, ale také způsobem použití. Například skupina E zahrnuje všechna zařízení používaná při administrativních činnostech, u nichž se revize elektro provádí v četnosti jednou za 12 až 24 měsíců. Do skupiny E patří spotřebiče používané ve veřejných prostorách a do skupiny B se řadí elektrozařízení na stavbách nebo v zemědělských provozech.

Kdo revize provádí?

Elektroinstalace a elektrorozvody vyžadují náležitou odbornou pozornost, z čehož je jasné, že si revizi elektrospotřebičů nemůžete provést sami. Vždy je nutné oslovit zkušeného technika z renomované revizní společnosti. Ta disponuje mnoha lety zkušeností v oboru a na kontroly spotřebičů používá pouze moderní měřicí zařízení. Technici se za mnoho let práce setkali prakticky se vším, tudíž je nemůže nic překvapit. Problémem pro ně není ani revize hromosvodů.

Pravidelné kontroly elektrospotřebičů rozhodně nepodceňujte. Riskujete nejenom pokutu, ale hlavně poškození lidského zdraví. Pár ušetřených korun za revizi žádný život nevyrovná. 

Related Articles

Leave a Comment