Home Finance Přemýšlíte o tepelném čerpadlu? Přečtěte si, proč dát čerpadlu zelenou!

Přemýšlíte o tepelném čerpadlu? Přečtěte si, proč dát čerpadlu zelenou!

by Mag

Tepelná čerpadla jsou dnes pojmem skloňovaným snad ve všech pádech, jejich výroba už ale funguje přes třicet let. Pokud se právě teď rozhodujete pro pořízení tepelného čerpadla, možná vám pomůže dlouhý seznam výhod, které tato ekologická varianta vytápění nabízí. Víte, kde bude právě čerpadlo nejlepší variantou a kdy se rozhodnout pro jiný druh vytápění? Přečtěte si, co od tepelného čerpadla očekávat a jak náročné je jeho pořízení.

Jak funguje tepelné čerpadlo?

Princip, na kterém tepelná čerpadla pracují, spočívají ve využití elektrické energie, i té energie, která je odebíraná z okolního prostředí. Právě energie odebíraná z okolního prostředí tvoří dvě třetiny z poměru vstupů, které se na výrobě teplá podílejí. Díky čerpadlu se tak vyrobené teplo využívá k vytápění domácnosti nebo ohřevu vody. V letních měsících je možné jím místnosti naopak chladit. 

Co získáte pořízením tepelného čerpadla?

Tepelné čerpadlo nabízí mnoho výhod. Kromě toho, že je špičkou uživatelského komfortu, dokáže srazit náklady za energie na minimum. Tepelným čerpadlem můžete ušetřit až 70 % energie. Tepelné čerpadlo je navíc takřka bezúdržbové a jeho pořízením se podílíte na snížení uhlíkové stopy. Jde tak i o ekologickou variantu vytápění, kdy teplo vzniká bez lokálních emisí. Se státní dotací Nová zelená úsporám navíc můžete čerpadlo pořídit za příznivou cenu. Čerpadlo je vhodné i na ohřev vody nebo chlazení objektů v teplých dnech díky zpětnému chodu. Další výhody (i nevýhody) tepelných čerpadel se odvíjí od toho, jaký druh čerpadla zvolíte. Může to být buď čerpadlo země/voda, kdy se energie získává ze země, a to následujícími způsoby: zemním kolektorem nebo vertikálním kolektorem. Jednotlivé způsoby závisí na tom, jak velký pozemek přiléhá k nemovitosti. Tento druh čerpadla je nejúčinnějším a nejpohodlnějším. Tepelné čerpadlo vzduch/voda je pro mnohé příjemnější variantou vzhledem k nižším počátečním investicím a jednodušším instalacím. Nevýhodou může být hlučnější venkovní jednotka. Nejekologičtější variantou je systém fotovoltaiky s tepelným čerpadlem. Tento způsob, kdy solárně napájené čerpadlo chladí i vytápí domácnosti, nabízí nejrychlejší finanční návratnost. Vhodný výběr tepelného čerpadla závisí na výši tepelné ztráty objektu – tu ovlivňuje jeho velikost, typ oken, zateplení nebo typ zdiva použitého při stavbě.

Kdy zvolit čerpadlo a kdy se poohlédnout po jiném vytápění?

Tepelná čerpadla jsou ideální volbou do domů, které mají sami o sobě dobré tepelné a technické vlastnosti. Do novostaveb nebo starších, za to zrekonstruovaných domů, bude čerpadlo skvělou volbou. I do pasivních domů se instalují tepelná čerpadla. Tam se kromě vytápění postarají hlavně o ohřev vody. Není ale výjimkou, že se tepelná čerpadla instalují i do starších domů. Tam je výhodou fakt, že je v domech již vybudované topení. Původní zdroj tepla tak může být využitý jako záložní zdroj. Spuštěn navíc může být v takovém případě bivalentní provoz, kdy se spojí původní systém s nově nainstalovaným tepelným čerpadlem. 

Related Articles

Leave a Comment