Home Bydlení Napadlo vás, proč prskají prskavky?

Napadlo vás, proč prskají prskavky?

by Mag

Umíte si představit vánoční svátky bez jiskrných prskavek? Nebo narozeniny, při kterých by chyběly prskavky na dortu? Či snad svatby, během kterých by se nevyfotili fotografie s prskavkovou bránou? Prskavky se zkrátka stejně jako jiné druhy zábavní pyrotechniky staly součástí našich životů. Jen hrstka lidí však ví, proč vůbec tyto kovové paličky s nějakou hmotou na konci prskají.  

Za vším stojí vrstva hořlavého materiálu

Víte, proč vůbec zábavní pyrotechnika v podobě prskavek prská? Za vším stojí vrstva hořlavého materiálu, která nemá víc jak čtyři milimetry. Ta je vždy na ocelovém drátu, který stojí za barvou dané prskavky. Hořlavou směs na vrchní části této zábavní pyrotechniky tvoří také látka zvaná dextrin, který ji drží pohromadě. Někdy je však použitá obyčejná mouka nebo ještě obyčejnější bramborový škrob. 

Jak ale bylo zmíněno, prskavky, respektive jejich barva je způsobena materiálem, z jakého je vyrobena její zbylá část. Jiskřičky jsou totiž jenom hořící částečky kovu. Pokud jsou jiskřičky zbarvené do bíla, kovová část je vyrobena z hliníku nebo titanu či hořčíku. Pokud jsou však jiskřičky zbarvená do oranžova, většina prskavky je vyrobená z práškového železa, které způsobuje její neotřelou barvu.

Prskavky hoří i pod vodou

Myslíte si, že prskavky nehoří pod vodou? Pak se mýlíte. Sice je pravdou, že jedna prskavka pod proudem vody naprosto vyhasne, ale pokud do vody ponoříte rovnou několik zapálených prskavek (ideálně celý balíček), budou hořet i pod hladinou. A to je velice zajímavé, vyzkoušíte?

Ptáte se, jak je to způsobeno? Je to přece jenom obyčejné hoření. A to není nic jiného, než chemická reakce hořlavého materiálu a kyslíku, při které se uvolňuje teplo. A i když voda velice dobře odvádí teplo, při vícero prskavkách to nestihne tak rychle. Voda zásadně prskavku neuhasí, ale jenom ji ochladí.

Related Articles

Leave a Comment