Home Bydlení Na co nezapomenout, než se nadobro odstěhujete z bytu

Na co nezapomenout, než se nadobro odstěhujete z bytu

by Mag

Proč je dobrá příprava? Stěhování Praha není jen převezení domácnosti na novou adresu. Se změnou trvalého bydliště souvisí i celá řada záležitostí, které je třeba vyřídit a na které byste uprostřed balení a organizování mohli zapomenout.

Aktualizujte svoji adresu

V místě nového bydliště je třeba na obecním nebo městském úřadě doložit změnu bydliště výpisem z katastru nemovitostí, případně nájemní smlouvou. Zároveň si zde můžete nechat vyřídit nový občanský průkaz. Nezapomeňte oznámit změnu adresy u zaměstnavatele, ošetřujícího lékaře a institucím jako je pošta, zdravotní pojišťovna, živnostenský úřad, telefonní operátor, dopravní inspektorát (pokud vlastníte auto) apod. 

Ukončete smlouvy a pojištění

Před stěhováním bytu v nájmu musíte vypovědět nájemní smlouvu a podepsat předávací protokol. 

V případě, že jste vlastníkem bytu, je třeba informovat společenství vlastníků nebo bytové družstvo jak v místě stávajícího pobytu, tak na nové adrese. 

Při prodeji nemovitosti i před odstěhováním z nájemního bytu je třeba ukončit s pojišťovnou smlouvy, které máte uzavřené. 

Odhlášení odběru energií

Je třeba zrušit smlouvu s dodavatelem tepla, vody, plynu a elektřiny. Nechte dodavatelům vaši novou adresu, kam vám zašlou konečné vyúčtování. 

Pokud jste v pronájmu a smlouvy nejsou vedeny na vaše jméno, provedete vyúčtování s pronajímatelem. 

Televizní a rozhlasové poplatky

Často se zapomíná na oznámení o změně adresy u koncesionářských poplatků. Pokud platíte tyto poplatky prostřednictvím SIPO, stačí nahlásit změnu adresy České poště. Ti, kteří platí poplatky přímo České televizi mohou nahlásit tuto změnu pohodlně on-line. Tak to funguje i v případě Českého rozhlasu.

Nechte si přeposílat poštu

Jednotlivým úřadům a institucím nějaký čas potrvá, než zaregistrují změnu vaší adresy. Abyste měli jistotu, že se vám nezatoulá důležitá korespondence, je možné si na poště zřídit přeposílání zásilek na novou adresu. 

Záležitostí, které je třeba před samotným stěhováním vyřídit je hodně. Určitě je nepodceňujte. Neznalost, nebo pouhé opomenutí by vám v budoucnu mohlo způsobit hodně starostí. Proto si pečlivě uchovejte doklady o vypovězených smlouvách a provedených změnách.

Related Articles

Leave a Comment