Home Zdraví Kortikoidní léčbu lze nahradit přírodním cannabidiolem

Kortikoidní léčbu lze nahradit přírodním cannabidiolem

by Press Express Jana

Synteticky vyrobené kortikoidy jsou chemické přípravky, které se používají v medicíně pro zablokování nežádoucích autoimunitních a alergických reakcí. Medicína je hojně využívá u nemocí typu lupénka, ekzém, a to i přes celou řadu nežádoucích vedlejších účinků. Odborníci se shodují v názoru, že je možné využívat přírodní alternativu v podobě cannabidiolu (CBD).

“Vůbec nejde onadsázku, když cannabidiol pojmenujeme jako lék budoucnosti. Oproti psychoaktivnímu tetrahydrocanabiodiolu (THC) bylo tomuto CBD   věnováno méně hodin  výzkumu i pozornosti. Lékaři objevili jeh  pozoruhodné farmakologické vlastnosti”, říká MUDr. Milena Blehová, která je odbornicí na dermatologii ve Schrotových léčebných lázních v Dolní Lipové.

Bohužel, díky současné legislativě zatím není možné využívat cannabidiol v medicíně, nicméně je již teď jasné,  že mnoha pacientům umí usnadnit život. Studie prokázaly, že Cannabidiol má až dvacekrát lepší účinky než například aspirin. Do budoucna by  mohl umět  mnoho synteticky  připravovaných léčiv, které jsou známy také nežádoucími vedlejšími účinky”, říká doktor Jiří Skalický  z firmy Cebadex, který objevil léčivou směs CBD a březového výtažku, jež je  patentována jako paranaturkortikoid Betuldiol.

“Prozatím je nám umožněno používat tuto směs pouze v kosmetických přípravcích. Snažíme se však o to, aby nám bylo povoleno rozšířit její využití i na potravinové doplňky”, dodává doktor Skalický. Právní omezení znamená také fakt, že i když již dávno existují přípravky obsahující cannabidiol, nemohou je zdravotní pojišťovny hradit plně, ani částečně.

Naštěstí pacienti, kteří trpí lupénkou, ekzémem či akné, mohou přípravky s kortikoidy nahradit mnohem šetrnějšími produkty, které obsahují cannabidiol, které vyrábí česká firma Cebadex pod značkou Epiderma.

“Kortikoidy jsou výhodné v tom, že zabírají velmi rychle a zmírní pacientovo utrpení. Po zmírnění nemoci je vhodné přejít k indiferentní léčbě, například právě na přípravky Epiderma”, doporučuje dr. Skalický.

Cannabidiol jako přírodní látka je šetrná také pro těhotné ženy a malé děti. Syntetické kortikoidy naopak mají nežádoucí účinky jako jsou zpomalení růstu u děti, zvýšení krevního tlaku, atd.

Related Articles

Leave a Comment