Home pro Ženy Jaké jsou odlišnosti dámského kola?

Jaké jsou odlišnosti dámského kola?

by Mag

Jestli se dá o nějakém trhu říct, že je genderově vyvážený, tak můžeme určitě zmínit trh jízdních kol. Výrobci jízdních kol totiž už delší dobu vyrábějí kola určená pro dámy, která jsou vyrobena tak, aby se přizpůsobily stavbě ženského těla. Jak se tedy liší dámské kolo od pánského bicyklu a jaké jsou jeho specifika?

Rám

Jestliže by někdo před vás postavil dvě jízdní kola, přičemž jedno by bylo určené pro ženy a druhé určené pro může, na první pohled byste rozeznali odlišnou konstrukci. Dámská kola mají upravenou geometrii rámu, díky čemuž je vzdálenost mezi sedátkem a řídítky kratší. Tato vlastnost reflektuje fakt, že dámy mají obvykle menší výšku a kratší končetiny.

Vidlice

Dámská jízdní kola také respektují průměrnou nižší hmotnost žen, takže výrobci používají měkčí vidlici, díky které lépe zvládnete jízdu v náročném terénu. Nicméně oproti rámu nepoznáte pohledem rozdíl mezi vidlicí používanou pro pánská kola a vidlicí používanou pro dámská koly. Této odlišnosti si všimnete až při jízdě.

Řídítka

Dalším rozdílem mezi stavbou ženského a mužského těla zpravidla bývá šířka ramen. Pro jsou dámská jízdní kola konstruována s užšími řídítky. Konstruktéři dámských kol většinou také myslí na větší citlivost dlaní žen, což v praxi znamená, že gripy na řídítkách bývají měkčí a hladší.

Sedlo

Speciálně upravené je také sedlo, které bývá širší, měkčí a kratší, díky čemuž se budete při jízdě cítit mnohem pohodlněji.

Design

No a samozřejmě se nesmí zapomenout na odlišný design. Barva dámského kola by pochopitelně měla být ve světlejších odstínech.

Shrnutí

Dámské kolo se obvykle odlišuje specifickým rámem, měkčí vidlicí, užšími řídítky s měkčími gripy, pohodlnějším sedlem či designem. Schválně se zkuste projet na pánském kole a poté na dámském bicyklu a ihned pocítíte větší komfort při jízdě.

Related Articles

Leave a Comment