Home Rady a návody Jak vybrat bezpečnostní vložku pro vaše dveře

Jak vybrat bezpečnostní vložku pro vaše dveře

by Mag

Zamykací vložka je nejdůležitějším bezpečnostním prvkem každých dveří. Jedná se o tu část, která zajišťuje zamykání a odemykání zámku. Pořízení spolehlivé bezpečnostní vložky je prvním krokem k zabezpečení vstupu do vašeho domu či bytu proti vloupání. Pojďte se s námi podívat, jak takovou vložku správně vybrat. Samozřejmě by jste měli dbát na to, aby jste při nákupu volili bezpečnostní dveře.

Zamykací vložky

Zamykací vložky (nesprávně označované jako „fabky“) lze rozdělit do dvou skupin – a to na vložky bezpečnostní a obyčejné či stavební. Obyčejné (stavební) vložky jsou levnější a používají se, jak název napovídá, pro dočasné uzamčení dveří např. na stavbách. Využití najdou i v brankách, dveřích sklepních kójí, kůlen a podobně. Je vhodné je použít všude tam, kde chcete mít dveře zamčené, avšak kde je minimální požadavek na odolnost proti vloupání.

Stavební vložky se kvalitou i konstrukčně liší od bezpečnostních vložek, na jejichž výrobu se obvykle používají kvalitnější materiály, zpracování bývá preciznější a především se vyznačují konstrukčními rozdíly v těle a zamykacím mechanismu vložky, které zajišťují odolnost proti různým destruktivním i nedestruktivním metodám překonání. 

Základní rozdíly bezpečnostních vložek

Jako bezpečnostní vložky jsou označovány zamykací vložky s certifikací 3. nebo 4. bezpečnostní třídy. Bezpečnostní vložky se instalují do všech vstupních dveří bytů a domů, v rizikových oblastech a zkrátka všude tam, kde je potřeba ochránit bezpečnost osob a nebo majetek vyšší hodnoty. Pokud tedy například máte ve sklepě drahé kolo, pak bezpečnostní vložka patří i na dveře sklepní kóje (předpokladem jsou samozřejmě dostatečně kvalitní dveře).

3. bezpečnostní třída představuje doporučený standard, pokud chcete mít skutečně jistotu, investujte do bezpečenější 4. třídy. Vložky této úrovně bezpečnosti již odolají i zkušeným zlodějům. U 3. bezpečnostní třídy si navíc můžete vybrat, zda chcete zamykací vložku s volně kopírovatelnými klíči, či s bezpečnostní kartou. Bezpečnostní karta je pojistkou před tím, aby si někdo neoprávněně a bez vašeho vědomí vyrobil další klíče od vaší vložky. Pokud chcete nový klíč, musíte předložením bezpečnostní karty doložit, že jste majitelem dané vložky. U 4. bezpečnostní třídy jsou kartově chráněné všechny vložky.

Related Articles

Leave a Comment