Home pro Ženy Jak vznikly džíny?

Jak vznikly džíny?

by Mag

Džíny jsou v moderní společnosti obrovským fenoménem. Ale bylo to vždycky tak? Legendární kalhoty z látky blue denim jsme mohli poprvé spatřit již více než před 140 lety. Bylo to v době americké zlaté horečky a zlatokopové byli první, kdo původní monterky od Leviho Strausse oblékli.

Z Německa do Kalifornie

Již v roce 1853 emigroval němec Levi Strauss do Kalifornie, aby si zde založil svojí vlastní textilní firmu. A jelikož i on sám propadl právě probíhající zlaté horečce, rozhodl se navázat s ostatními zlatokopy ještě užší spolupráci. Jeho prvním nápadem bylo zásobovat je plachtami na koňské povozy. Objednal proto modrou látku až z Francie. Plachty ale rozhodně nešly na odbyt tak, jak by si představoval.

Z čilého zoufalství tak ze zbývající látky ušil alespoň pracovní kalhoty. Ty se snažil pod názvem „blue jeans“ prodávat za jeden dolar. Tento nápad se ukázal jako vůbec nejlepší v jeho životě. Džiny šly na dračku tak, že nestačil uspokojovat poptávku. I tak ale nemohl tušit, že stvořil naprostý fenomén.

Československé rifle

Do každodenního československého šatníku se rifle dostaly až koncem 70. let, kdy se začaly prodávat v Tuzexech. Proč „rifle“? Právě v tuto dobu k nám začala italská firma Confezioni Fratini podnikatelů Giulio a Fiorenzo Fratiniových dodávat látku blue denim. Vyrábět se zde začaly právě pod názvem Rifle, podle reklamy s kovbojem na koni s puškou.

Díky tomu se do rozšířily do společnosti. Džíny tu sice byly již od 40. let, bránil jim ale komunistický režim i vysoká cena na černém trhu.

Více informací o pravých českých džínech naleznete na https://www.jeans-rifle.cz.

Related Articles

Leave a Comment