Home Zprávy Hypotéky začaly zdražovat. Brzy se to ale může zase změnit

Hypotéky začaly zdražovat. Brzy se to ale může zase změnit

by Mag

Většinu roku mohli zájemci o hypotéku počítat s poklesem úrokových sazeb. V posledních týdnech se však situace mění. Úroky postupně zvýšilo několik poskytovatelů. Naposledy to byly ČSOB a Hypoteční banka. Reagovaly tím na zvyšování úrokových sazeb, za které si banky půjčují mezi sebou.

ČSOB i Hypoteční banka zvýšily úroky u všech svých hypoték o 0,2 procentního bodu. Podle mluvčí Hypoteční banky Andrey Vokálové je to reakce na zdražování půjček na světovém mezibankovním trhu. „Již od léta rostou ceny našich zdrojů, do dnešního dne o více než 0,5 %. Nyní jsme se rozhodli na tento nárůst reagovat,“ prohlásila Vokálová.

Poskytovatelům klesají marže

ČSOB a Hypoteční banka nejsou prvními poskytovateli, kteří v posledních týdnech zdražili. Už dřív se k tomu odhodlala například Raiffeisenbank. Hypotéky s fixací na 3 a 5 let zdražila z 2,49 % na 2,55 %.

„Poskytovatelé argumentují zvyšováním úrokových sazeb na světových mezibankovních trzích. Právě za tyto sazby si půjčují peníze, které používají například na zajištění hypotečních úvěrů. Zdražování na mezibankovních trzích a zároveň pokles úroků u hypoték pak vedou k tomu, že bankám klesají marže,” vysvětlil situaci hypoteční specialista serveru banky.cz Martin Silný.

Zástupci některých poskytovatelů tvrdí, že marže už dál snižovat nemůžou. Pokud by přišla krize a klienti by přestali půjčky splácet, další zlevňování by je prý dostalo do potíží. Právě marže jim totiž pomáhají podobné situace řešit.

Závisí i na plnění plánu

Přístup jednotlivých poskytovatelů se ale liší. Zatímco někteří zdražují, další prohlašují, že s něčím takovým nepočítají. Podle části analytiků je to dané i tím, jak se které bance letos dařilo na hypotečním trhu.

„Zájem o hypotéky tento rok výrazně propadl a banky měly problém splnit plán. Právě to byl jeden z důvodů výrazného zlevňování z posledních měsíců. Poskytovatelé se totiž pomocí výhodnějších podmínek snažili přilákat co nejvíc zákazníků,” poznamenal Silný.

Banky, kterým se díky tomu povedlo letošní plán splnit, už nepotřebují tlačit úrokové sazby dolů. Místo toho se mohou vrátit na úroveň, která jim víc vyhovuje. Naopak poskytovatelé, kteří ještě na požadovaná čísla nedosáhli, nechávají úroky na nižších hodnotách.

Rozdíl až 12 000 korun ročně

Rozdíly mezi jednotlivými nabídkami se tak nadále pohybují až kolem 0,7 procentního bodu. Znamená to, že u některých poskytovatelů každý rok zaplatíte za třímilionovou hypotéku i o 12 000 korun víc než jinde. Za celou dobu trvání půjčky tak proděláte statisíce.

Proto je důležité před finálním výběrem sáhnout po hypoteční kalkulačce a porovnat dostupné nabídky. Díky tomu získáte soupis těch nejvýhodnějších úvěrů, které jsou aktuálně na trhu. A nemusíte se bát, že půjčku zbytečně přeplatíte.

Nový rok může přinést další slevy

Tato situace se však může brzy změnit. Někteří odborníci očekávají, že začátkem roku 2020 přijdou banky s novými akcemi. A souboj o klienty odstartuje nanovo.

„Záleží na tom, jak se vyvine poptávka po nových půjčkách na bydlení. Začátkem letošního roku totiž přišel velký propad způsobený loňským zpřísněním podmínek pro poskytování hypotečních úvěrů. Pokud bude pokles pokračovat i příští rok, banky na to pravděpodobně budou opět reagovat. A jednou z možností je další snižování úroků,” upozornil hypoteční specialista serveru banky.cz Martin Silný.

Propad o 40 miliard korun

Už letošek je přitom co do počtu i objemu hypoték jedním z nejslabších v tomto desetiletí. „Za prvních deset měsíců roku si lidé půjčili na bydlení 145 miliard korun, zatímco loni to bylo téměř o 40 miliard víc. A počet nových hypotečních úvěrů klesl ve stejném období z 84 000 na 63 000,” potvrdil propad Silný.

Mírné oživení přinesl až říjen. Banky v tomto měsíci poskytly letos největší objem hypoték. Přiblížil se k 17 miliardám korun a průměrná hodnota nového hypotečního úvěru vůbec poprvé překonala 2,4 milionu korun. V porovnání s loňskými údaji jsou ale tato čísla stále výrazně nižší.

Další vývoj? Záleží na situaci doma i ve světě

Poskytovatelé na pokles zájmu reagovali novými produkty i snižováním úrokových sazeb. Průměrná hodnota úroků tak padala od začátku roku, kdy byla rovná 3 %. A na konci října dosáhla letošního minima: 2,36 %.

Už v listopadu ale začaly některé banky mírně zdražovat a další na to navázaly začátkem prosince. A přestože část poskytovatelů pokračuje ve zvýhodněných akcích z minulých měsíců, je pravděpodobné, že letos už průměrný úrok nijak zásadně neklesne.

Pokud ale bude propad zájmu pokračovat i příští rok, můžeme se dočkat ještě dalšího zlevnění. Záležet bude zejména na dalším vývoji českého hypotečního trhu, pokynech České národní banky a na situaci na světových mezibankovních trzích.

Related Articles

Leave a Comment