Home Rady a návody Geotextilie na zahradě: kdy jim dát přednost a kdy zvolit jiné řešení?

Geotextilie na zahradě: kdy jim dát přednost a kdy zvolit jiné řešení?

by Mag

Po podzimním úklidu zahrady a zazimování rostlin je čas přemýšlet, co připravit na nadcházející sezónu. Při hledání inspirace můžete narazit také na geotextilie. Ty se používají nejen ve stavebnictví, ale několik typů geotextilií je vhodných i pro použití na zahradě. Bohužel se jim často přisuzují ideální vlastnosti, což vede k jejich neuváženému používání. Na druhou stranu mohou být velmi užitečným nástrojem. Podívejme se blíže na to, kdy se vyplatí sáhnout po geotextiliích. 

Geotextilie lze rozdělit na tkané a netkané podle způsobu jejich výroby nebo podle účelu, pro který je geotextilie určena. V tomto ohledu mohou být geotextilie určeny pro stavebnictví, zemědělství nebo zahradní geotextilie. Budeme se zabývat zejména třetím typem, který je mezi zahrádkáři stále oblíbenější a spolu s tím můžeme být často svědky jeho neuváženého používání. Právě to může být pro zahradu kontraproduktivní, ale to neznamená, že geotextilie pro zahradu jsou zbytečné, kdy jsou tedy opodstatněné? 

Pod rybníky a cestami

Máte nakoupenou geotextilii, připravené topánky na prácu a jste připraveni pustit se do práce? Pak už jste určitě přemýšleli o tom, k čemu ho budete používat. Nejrozumnější je umístit geotextilii pod zahradní jezírko nebo pod chodník. Tím se zabrání promíchání materiálů, zpevní se plocha a při volbě správné geotextilie se zabrání růstu plevele. 

Geotextilie jako dočasná ochrana půdy

Geotextilie jsou také praktickým nástrojem ve fázi výstavby zahrady k ochraně stavebních materiálů nebo k zabránění poškození již hotových a upravených částí zahrady. Geotextilie mohou dočasně velmi účinně zabránit růstu plevelů, a proto jsou vhodné i v případě, že máte novou výsadbu nebo připravujete vhodnou půdu pro novou výsadbu. Je vhodný i v případě, že jste neměli žádnou pomoc od společnosti krtkovanie Modra  a museli jste provést opravu potrubí a související výkopové práce. 

Kdy je lepší geotextilii nepoužít? 

Možná jste se setkali s myšlenkou, že stačí pod záhon umístit geotextilii a nikdy nebudete mít problémy s plevelem. To je sice do jisté míry pravda, ale úrodu si stejně neužijete. Geotextilie jsou pro samotnou půdu zcela nepřirozené a časem ji začnou doslova dusit. Nepomůže ani volba perforované tkaniny, protože póry se začnou poměrně rychle ucpávat. 

Ponechání geotextilie v půdě po dobu několika let zkrátka nemá smysl. 

Pokud se nechcete starat o plevel, zvolte přírodnější cestu a sáhněte po mulčovací kůře nebo si vyrobte vlastní mulčovací směs z biologických zbytků po sklizni nebo po sečení. 

Related Articles

Leave a Comment