Home Auto Moto Chystáte se autem do zahraničí? Přečtete si, na co všechno si dát pozor

Chystáte se autem do zahraničí? Přečtete si, na co všechno si dát pozor

by Mag

Doba kratších poznávacích zájezdů a výletů v blízkém i vzdálenějším zahraničí se blíží, a proto jsme pro vás ve spolupráci s lektory z autoškoly KING připravili soubor základních doporučení ohledně jízdy v zemích Evropské unie. Ačkoliv se v jednotlivých státech pravidla příliš neliší, na určité rozdíly narazit můžete.

Pravidlo pravé ruky

Pro české silnice je typická záplava dopravního značení. Značky jsou téměř všude, a ačkoliv na tuto skutečnost nadáváme, popravdě jsme si na jejich přítomnost zvykli. Některé země EU však namísto určitých značek spoléhají na vyhlášky. Například v Nizozemsku a dalších státech Beneluxu proto narazíte na označení hlavní a vedlejší komunikace spíše sporadicky. Mnohem častěji zde platí pravidlo pravé ruky, na které se u nás téměř zapomnělo. Autoškola KING upozorňuje, že právě nedodržení přednosti v jízdě patří k velmi častým důvodům tragických nehod.

Dodržování bezpečné vzdálenosti

Častým nešvarem českých řidičů je nedodržování bezpečné vzdálenosti za vozidlem jedoucím před ním. V některých zemích jsou postihy za nedodržení tohoto pravidla přísná a policisté řidiče bez milosti pokutují. Například v Rakousku, kde na vzdálenost dokonce upozorňuje nápověda a ukazuje vám, kolik sekund řidiče dělí od vozidla jedoucího v určité vzdálenosti před ním.

Odpovídající povinná výbava

Povinná výbava, kterou v autě běžně vozíte, vám v zahraničí nemusí stačit. Legislativa některých států nařizuje např. reflexní vesty pro všechny členy posádky vozidla, tažné lano s oky, startovací kabely a další prvky. Raději se s výčtem položek v rámci povinné výbavy seznamte předem, předejdete tak nepříjemnostem v případě policejní kontroly.

Alkohol za volantem

Známá pražská autoškola řidičům doporučuje, aby alkohol bezprostředně před jízdnou nekonzumovali nikde. Přesto se v některých zemích setkáte s jinými pravidly než u nás. V sousedním Rakousku sice tolerují až 0,49 promile, ale pro řidiče ve „zkušební lhůtě“ (tzn. do dvou let od získání ŘP) platí hranice 0,1 promile. Policisté navíc mohou zabavit klíče i řidičský průkaz.

A jak je to s alkoholem v jiných zemích? V Maďarsku jsou policisté neúprosní – panuje zde nulová tolerance. V Chorvatsku se alkohol netoleruje u řidičů z povolání a mladých řidičů do 24 let, jinak je hranice stanovena na 0,5 promile.

Related Articles

Leave a Comment