Home Zdraví Celý den na nohou? Zbavte se popraskaných pat a ukažte světu sametová chodidla

Celý den na nohou? Zbavte se popraskaných pat a ukažte světu sametová chodidla

by Mag

Péče o chodila by měla být pravidelná, ale přiznejme si, že mnoho z nás ji přes zimu trochu zanedbává. S blížícím se teplým počasím začínáme vzhled našich chodidel opět naplno řešit. Součástí pěkného vzhledu chodidel jsou pěstěné nehty a hladké paty. Právě jejich vzhled je často to hlavní, čeho si na lidech v otevřené obuvi všímáme. Jak tedy o paty pečovat tak, abychom se za svá chodidla nemuseli stydět?

Nohy přes zimu poměrně trpí. V uzavřené obuvi nemá kůže možnost dýchat, a proto bychom jí měli dopřávat dostatečnou péči hydratací kvalitními přípravky a pravidelnou pedikúrou. Realita je často taková, že se na chodidla zaměříme často až v době, kdy se blíží teplé jarní a letní dny a obměňujeme botník. Chodila jsou pak často ve stavu s neupravenými nehty a patami pokrytými ztvrdlou kůží, která už nejde běžnou pemzou obrousit. Na postižených patách se také mohou tvořit hluboké praskliny, které často při chůzi bolí. Pojďme se zaměřit, jak tvrdá a popraskaná kůže na patách vzniká a jak se jí účinně zbavit a těšit se nejen po celé léto ze sametových chodidel.

Proč paty praskají?

Příčinou vzniku tvrdých pat je mnoho. Jednou z nich je nevhodně zvolená obuv, nadváha, věk, hormonální dysbalance, nedostatek mazových žláz v této oblasti, nemoci jako jsou diabetes nebo lupénka, ale také zvýšená zátěž u sportovců. „Jednou z příčin popraskaných pat je i nedostatek vitamínu B3, který můžeme doplnit zařazením krůtího masa, rybami nebo třeba avokádem do našeho jídelníčku,“ říká doktor Eric Berg, nutriční terapeut z Virginie.

Pokud pravidelně nechodíme na profesionální pedikúru, zbývá nám domácí péče. Ztvrdlé paty se často snažíme obrousit a natřít běžným tělovým mlékem. Kůže má ale tendenci tvrdnout a praskat znovu, speciálně v létě, kdy je kůže více vysušená, a navíc ji namáháme i nošením balerín nebo chůzí naboso. „Pokud dojde k zanedbání péče o paty, mohou se na nich utvořit praskliny, které při chůzi velmi bolí a mohou i krvácet. Špatně se hojí a snadno se do nich může dostat infekce,“ říká Mgr. Pavla Horáková, lékárnice z e-shopu Lekarna.cz.  

Urea pomáhá

Proto je důležité správně vybírat, jakými přípravky o zhrublé paty pečovat. Jednou z nejúčinnějších složek, které přispívají k hojení je urea. „Urea se přirozeně nachází v pokožce v koncentraci do 1 %. Pokud je její obsah snížen, pokožka je vysušená. Urea má vysoce hydratační účinky, zmírňuje svědění a podráždění,“ vysvětluje Horáková. Dalšími složkami, které přispívají k rychlému hojení popraskaných pat jsou kyselina mléčná, bambucké máslo nebo extrakt z rostliny Centipeda cunninghamii, kterou australští domorodci používají na hojení kožních infekcí a zánětů.

Péče o nohy vyžaduje disciplínu

To, že si jednou zajdeme na pedikúru nebo si ji uděláme doma neznamená, že už se nám popraskané paty budou vyhýbat. Tento problém má tendenci se pravidelně vracet, proto i péči o chodidla je třeba brát důsledně. „Péči o popraskané paty je potřeba zahrnout do naší pravidelné domácí kosmetické rutiny. Vybírejte kvalitní přípravky s vhodným složením – a zároveň ty, které se dají používat neomezeně. Jedním z nich je například Uxitol25. Tento balzám je možné používat nejen na již popraskané paty, ale i jako běžnou péči o suché paty. Při běžné péči stačí paty mazat 2-3 x týdně,“ dodala lékárnice.

Related Articles

Leave a Comment