Home Cestování 3 úžasné české rozhledny

3 úžasné české rozhledny

by Mag

Těší vás pohledy z výšky? Baví vás koukat na okolí z jiné perspektivy? V tom případě si nesmíte nechat ujít náš výběr rozhleden. Našli jsme 3, které za vaši návštěvu rozhodně stojí.

Když jedna rozhledna nestačí

Vrchol Velké Deštné zdobily dvě rozhledny, ale nikdy ne naráz. Původní rozhledna prošla v roce 2003 rekonstrukcí, a přesto byla v roce 2010 zbourána. O 9 let později zde vyrostla nová rozhledna – modřínovým dřevem pokládaná z ocelové konstrukce. Na výšku má 19 metrů, ze kterých se vám naskytne pohled na Bystřické hory, Králický Sněžník, Ještěd a Krkonoše.

U Jiráskovy horské cesty je malá bouda, kterou obsluhuje horská služba. O víkendech si zde můžete zakoupit drobné občerstvení a ve všední se bouda hodí pro ukrytím před větrem, sněhem, deštěm nebo únavou. Ale upřímně, pravé pohodlí zažijete až po návratu do pronajaté chaty nebo chalupy, která nabízí soukromí, romantiku i klid.

Hurá na Kobylí vrch

Na jižní Moravě v obci Kobylí najdete Kobylí vrch. Je to kopec ve výšce 334 m n. m., na jehož vrcholu stojí neobvyklá rozhledna Stezka nad vinohrady z roku 2018. Protože je to kruhová rampa, dostanete se na ni i s vozíkem nebo kočárkem. Při troše štěstí na pěkné počasí dohlédnete až na rakouské Alpy.

Její netradiční vzhled vůbec nenarušuje okolní krajinu moravských vinohradů. Za tímto nápadem stojí architekti Jiří Vojtěšek a Jakub Roleček. Cestou nahoru sledujte podlahu, která vás seznámí s informacemi a dějinami obce. Rozhledna je zakončena skleněnou deskou.

Štěpánka v Jizerských horách čekala 40 let

Vrch Hvězda nad vesnicí Příchovice zdobí kamenná rozhledna Štěpánka. Tato novogotická stavba se nachází ve výšce 958 m n. m.

Název Štěpánka odkazuje na arcivévodu Stephana. Kníže Kamil Rohan mu ji v návalu dobrodinství při návštěvě vrchu přislíbil a o rok později v roce 1847 začal s výstavbou. Bohužel se Stephan musel za pár měsíců navrátit zpět do Uher, takže se Rohan rozhodl, že výstavu pozastaví. Pověst praví, že mu cikánka řekla, že pokud s výstavbou bude pokračovat, zemře.

Dalších 40 let se s rozhlednou nic nedělo. O nedodělanou stavbu se staral horský spolek a turisté, které zajímal místní východ a západ slunce. Spolek nakonec stavbu získal a za 4 roky tu postavil 24 m vysokou rozhlednu. Od otevření v roce 1892 patří mezi oblíbená místem všech příchozích. Zajímavé je, že do měsíce od dokončení stavby Rohan opravdu zemřel. Ale vzhledem k jeho věku 92 let za to asi žádná předpověď nemohla.

Related Articles

Leave a Comment