Home Auto Moto Jak se o správně starat o textilní oděv na motorku

Jak se o správně starat o textilní oděv na motorku

by Mag

Ani kožené ani textilní moto oblečení nemůžete ponechat jen tak. Vyžadují pravidelnou údržbu, aby materiál předčasně nedegradoval a zachoval si své prospěšné vlastnosti. Klíčem je pravidelné čištění – odstraňování hmyzu a jiných nečistot můžete předejít změně barvy materiálu nebo poškození membrány. Důležité je také pravidelně odstraňovat sůl, která se na obleku zachycuje potem.

Pravidelné čištění

Jakmile si všimnete jakékoli nečistoty (ať už na moto bundě nebo moto kalhotách), odstraňte ji co nejdříve. V mnohých případech postačí mýdlová voda a kartáč, jindy ale budete muset použít speciální čisticí prostředek.

Na co myslet před čištěním

Některé čisticí prostředky mohou být velice agresivní. Ačkoli je svrchní materiál vašeho textilního oděvu zvládne, jinak to může být podložek. Ty nejsou určeny k vystavení detergentu, takže je vhodné je odstranit. Před čištěním je také dobré zapnout všechny zipy – včetně těch suchých.

Čistěte podle pokynů

Vzhledem k tomu, že existuje několik různých textilií, které se na výrobu oblečení na motorky používají, je důležité podívat se na štítek vašeho oděvu. Zde je uvedeno, na kolik stupňů můžete prát. Obecně je to teplota maximálně do 30 °C, protože vyšší teploty jsou nebezpečné pro membrány a další vložky oblečení. Spousta textilních oděvů má kožené části, které se mohou při praní na vysokou teplotu smrštit. Tím pádem už se do oblečení nedostanete. Prací prášek ani aviváž nepoužívejte, zvolte raději speciální prací prostředky.

Pomalé sušení

Po vyprání pověste bundu nebo kalhoty na věšák a umístěte na stinné místo. Díky tomu nedochází k deformaci materiálu, jeho vyblednutí či popraskání. Poté, co je oblečení suché, rozepněte zipy, ať se vlhkost dostane také zevnitř.

Impregnace

Impregnace čili ochrana proti vlhkosti, se hodí nejen tehdy, když vás po cestě překvapí déšť. Pomáhá také správné funkci membrány. Prostředek na impregnaci se používá na vyčištěné a suché oblečení. Po nanesení nechte volně uschnout.

Related Articles

Leave a Comment