Home News & Updates 10 tipů jak přežít následky koronaviru a nouzová opatření

10 tipů jak přežít následky koronaviru a nouzová opatření

by No name

Koronavirová epidemie a s ním spojená celosvětová opatření zasáhla významně i ČR. Uzavřely se obchody, služby, provozovny, kultura, školy, posilovny i sauny, a mnoho obchodů. Řada lidí přímo i nepřímo ztratila práci (jako zaměstnanci i firmy). Vzhledem k tomu, že se situace s covidem  nezlepšuje (zima 2020),  je vyhlášený již druhý nouzový stav a může trvat několik měsíců. Nyní, ale i v dalších měsících a letech se dají očekávat snížení životní úrovně.

1) Udržujte si dobrou náladu a pestrý program.

Neobviňujte se, není to vaše vina, že vláda vše zavřela a skoro nic nemůžete. Místo deprese  a strachu hledejte cestu ven a dál. Většina potíží tkví v mysli. Proto podporujte svou psychiku a dobrou náladu vším co je možné – hovory s přáteli, oblíbená hudba, hezké filmy, prohlížení fotografií z dovolené, kreativní činnosti, čtení vtipů nebo cokoli máte rádi. Zapalte si svíčku, připravte slavnostní stůl, dejte si horkou koupel, nebo sprchu. Dopřejte si automasáž, nebo si zacvičte, zkuste se naučit nový jazyk, který jste dlouho odkládali.  Virus je nepříjemný, ale i stres a deprese dokáže člověka zničit. A vy potřebujete pro tuto těžkou dobu silnou psychiku. I ta podpoří vaše zdraví.

2) Přišli jste o práci? Hledejte aktivně novou nebo přivýdělek

 Pokud patříte do skupiny lidí která přišla kvůli propouštění o práci, vynaložte maximum úsilí najít si jinou, a když to nejde ve vašem oboru. Hledejte i to zcela mimo váš obor, práci, brigádu, přivýdělek. I kdybyste měli doplňovat zboží v obchodech, rozvážet jídlo, nebo chvíli pomáhat ve skladu, peníze budete na přežití potřebovat. Je lepší mít práci, než se doma utápět stresem, kde seženete na další nájem a jídlo.

Uvažujte i o možnosti, jestli umíte něco, čím se můžete živit online a vyhledejte tento typ inzerátů. Můžete i doučovat nebo hlídat děti, které jsou teď s rodiči doma a mnoho rodičů nezvládá učení i práci zároveň. Zkuste se poohlédnout po různých pracovních portálech. Aktuální nabídky najdete například na fajn-brigady.cz, jobs.cz, dobraprace.cz, indeed.cz, jobrapido.cz a mnoho dalších pracovních portálů. Jsou i různé facebookové skupiny, kde se nabízí práce a brigády. Přihlaste se tam. Například Práce a brigády, BRIGADY PRÁCE PRAHA, Nabídky práce, brigády a mnoho dalších – stačí hledat. Okoukněte příspěvky, nebo si sami zadejte inzerát, že práci hledáte. Poptejte se v okolí u známých, jestli někdo nepotřebuje s něčím pomoci.

3) Ověřte si na jaké příspěvky máte nárok od státu

Máte-li děti, a musíte s nimi zůstat doma, starat se a učit se s nimi, máte situaci komplikovanější. Přesto zkuste se poohlédnout po tom, co byste mohli dělat online, případně pohlídat či doučovat jiné děti. Zeptejte se na možnosti příspěvku na bydlení, doplatku na bydlení, a jiné doplňkové pomoci. Aktuální informace o ošetřovné , příspěvcích, mimořádné okamžité pomoci a dalších variantách najdete na portálu Ministerstva práce a sociálních věcí www.mpsv.cz

4) Snažte se na situaci najít co nejvíce dobrých věcí

Cítíte-li se osamělí, a musíte trávit víc času doma. Využijte alespoň telefonování nebo videochatů s přáteli a kolegy. Pokud jste naopak natlačení s rodinou v malém bytě, zkuste si čas spolu užít, byly doby, kdy jste byli stále v práci a  skoro jste se neviděli. Máte-li děti, najděte si čas na hraní, zábavu, pohádky, dovádějte. Jistě to po dlouhé době, kdy vás jen vídali večer po práci, ocení a budete si blíž.

5) Plňte si sny, na které jste neměli čas

Je něco co jste si vždy přáli? Naučit se nový jazyk, udělat si specializaci, dokončit rekonstrukci bytu nebo domu, ale i zahrady. Zkuste něco ručně vyrobit, něco nového se naučit? Přečíst novou knihu? Vymyslet projekt, který vás do budoucna může živit? Popřemýšlet o tom, že přejdete na vlastní podnikání? Začít s jógou nebo meditovat? Pokud jste v karanténě, na homeoffice, nebo zavření doma kvůli lockdownu, netrapte se izolací. Tím si jen ubíráte síly, ale radujte se z toho, že máte konečně čas pro sebe: Nemáte šéfa za zády, a nemusíte plnit nekonečné úkoly. Můžete se třeba víc dospat, zregenerovat a odpočinout si po mnoha letech. Pokud máte homeoffice, už nemusíte být v práci přesčasy, které vám stejně nikdo nezaplatil, nikdo vám pořád nevolá a nezve vás ven posedět, nemusíte odmítat známé, o které nestojíte. Teď máte čas sami pro sebe, nebo svou rodinu a děti.

6) Přemýšlejte, co nakupujete. 

7) Ocitli jste se v nouzi? Řekněte si o pomoc

Jste samoživitelka, senior, a ocitli jste se v nouzi? Nemáte na zaplacení nájmů? Cítíte se snídaně? Vyhledejte přátele, známé, kterým se můžete svěřit, a pokud víte o někom, kdo by vám mohl pomoci, zkuste se na ně obrátit. Nejhorší je být na vše sám. Je mnoho ochotných lidí, kteří i v době krize chtějí pomáhat druhým. Pro samoživitelky existuje podpůrná Facebooková skupina Klub svobodných matek, pro seniory existují různé služby nebo donášky jídla. Máte firmu, která zkrachovala? Vyhledejte možnosti Covid půjčky, nebo právní pomoc, na co máte nárok.

Zůstali jste se školáky doma a nemáte počítač na online výuku? Zkuste požádat známé, nebo si dát inzerát.

8) Myslete i na jiné varianty

Neupínejte se  na jedno jediné řešení a cestu, ale promyslete jiné varianty, kudy se můžete ve svém životě ubírat, když vám zavřeli obchod, firmu, působiště a znemožnili podnikání. Jsou naopak sektory, které začaly díky krizi ještě více vydělávat, hlavně internetové obchody, online služby, rozvážky zboží a jídel.

9) Potravinové banky

Pokud máte vážné finanční problémy a chybí vám peníze i na jídlo, zkuste napsat do potravinové banky. Ty rozdávají zásoby humanitárním organizacím, které je pak rozdávají potřebným lidem. Jde o neziskové organizace, které sbírají potraviny z přebytků od velkých potravinových řetězců a supermarketů potravinových sbírek, evropského programu potravinové a materiální pomoci, od pěstitelů, producentů a jednotlivců. ale i  Dále je distribuují různým charitativním a dobročinným organizacím. Od nich se potraviny dostávají k lidem v nouzi – dětem, samoživitelkám, postiženým, lidem v nouzi, seniorům i bez domova.
Většinou se jedná o potraviny určené k rychlé spotřebě, s uplynulou dobou minimální trvanlivosti, ale i neprodejné potraviny s poškozeným obalem nebo špatným označením, které by jinak skončily na skládce nebo ve spalovně.  https://potravinovebanky.cz/

10) Nechte si doma hotovost „pro jistotu“

Co je doma, to se počítá. Mějte doma „železnou“ finanční rezervu v hotovosti na očích. Jednak pro psychickou podporu, že máte kam sáhnout, kdyby něco, a také kdykoli může nastat výpadek.  Například americká vláda oznámila, že už nebude vydávat do oběhu další hotovost. Když se pročtete internetem, všimnete si, že finanční trhy se hroutí, burza padá. Mnoho peněz již není podloženo zlatem. V některých místech v zahraničí bankomaty nevydávají hotovost. Kdybyste ztratili kartu, zrušili vám pobočku banky (mnoho bank pobočky v malých městech kvůli krizi ruší)  – víte, že máte aspoň na jídlo a základní věci, kdybyste je akutně potřebovali.

Related Articles

Leave a Comment