Home Rady a návody Výroba plastů a vše co jste o ní chtěli vědět

Výroba plastů a vše co jste o ní chtěli vědět

by Mag

Zajímalo by vás něco málo o výrobě plastů? Například to, jak vznikají, odkud jsou odvozeny jejich názvy, jaké druhy plastových polotovarů se vyrábí a jakými způsoby? Připravili jsme pro vás krátkého průvodce světem výroby plastů.

Výroba a pojmenování plastů

Výroba plastů podléhá přísným zákonným předpisům – a během celého procesu se musí dodržovat striktní pravidla. Plasty vznikají chemickou reakcí a všechny plasty jsou zároveň polymery. Pokud jste se někdy zamýšleli nad tím, odkud vznikly názvy plastů, odpověď je jednoduchá: pochází z názvu chemických prvků, které obsahují.

Plastové polotovary

Mezikrokem při výrobě plastů jsou plastové polotovary. Ty jsou dodávány firmám a používají se v další výrobě. Vývoj plastových polotovarů prošel mnoha fázemi. V současné době se nejčastěji vyrábí plastové tyče a desky.

Druhy plastových desek

Plastové desky se dělí na: 

  • Lisované – mají využití ve výrobě chemických zařízení, v tiskařském a textilním průmyslu a dalších.  
  • Extrudované – se dají použít například k výrobě bazénů, k výrobě kuchyňského nádobí či k chemické laboratorní techniky.
  • Lehčené – mají své využití při výstavbě bytových jader, v modelářství, používají se k tepelné izolaci i na výrobu popisovacích tabulí a cedulí.

Výroba plastových desek je nejrozšířenějším druhem výroby plastových polotovarů, protože plastové desky mají nejvíce využití. 

Plasty mají širokou škálu využití.  Nejvíce využívaným plastovým polotovarem jsou bezesporu plastové desky, jelikož mají své uplatnění ve všech myslitelných odvětvích: od těch chemických, přes potravinářské až po stavební a textilní průmysl. Setkáte se s nimi jak v kuchyni, tak ve škole či třeba na ulici, když míjíte ceduli s reklamou.

Related Articles

Leave a Comment