Home Bydlení Víte, že při výběru dveří bychom se neměli řídit pouze vzhledem?

Víte, že při výběru dveří bychom se neměli řídit pouze vzhledem?

by Mag

Ano, mít v domácnosti dobře vypadající dveře je sice důležité, ale samo o sobě to nestačí. Až volbou správného povrchu a výplně dveří totiž zajistíte, že dveře budou mít požadovanou životnost a budou správně plnit svoji funkci. Dostupných materiálů je celá řada. Vůbec nejlepším postupem, jak s výběrem začít, je uvědomit si, kde dveře budou. Do frekventovanějších a náročnějších prostor nebo třeba dětských pokojů se hodí odolnější řešení. V kuchyních nebo obývacích pokojích lze naopak upřednostnit designové záležitosti. 

Materiály povrchu dveří

Jedním z nejoblíbenějších materiálů používaných na povrchu dveří je dýha. Kromě toho, že výborně vypadá, je její předností také odolnost vůči mechanickému poškození. Hodí se tak do téměř každé místnosti. Dýha vzniká krájením nebo loupáním tenkých plátů kmenů stromů, na které se následně nanese několik vrstev velmi tvrdého povrchového laku. Nejčastěji se používá pro interiérové dveře do místností s podlahami z masivu. 

Do frekventovanějších prostor s častým namáháním dveří, jako jsou dětské pokoje, je ideálem laminát v provedení CPL či HPL (střednětlaký a vysokotlaký). Tyto tvrzené povrchy se vyznačují odolností jak proti mechanickému namáhání, tak vůči běžně používaným čisticím a dezinfekčním prostředkům. Díky tomu se snadno udržují a obstojí třeba i v bytech s domácími mazlíčky či ve veřejných objektech.

Pro milovníky nadčasových interiérů jsou na trhu k dostání celoskleněné dveře. Hodí se například do místností, které je nutné prosvětlit nebo opticky zvětšit. Ačkoli by se mohlo zdát nebezpečné mít v domácnosti skleněné dveře, zejména pokud se v blízkosti dveří často pohybují děti, opak je pravdou. Například český výrobce dveří Sapeli nabízí program celoskleněných dveří Sapglass vyrobených z bezpečnostního kaleného skla. To je velmi pevné a téměř nerozbitné. Pokud by však přeci jen došlo k jeho porušení (například cíleným prudkým nárazem kovovým předmětem na roh, nikoliv například nárazem nebo pádem dítěte), rozpadne na malé tupé úlomky a omezí tak riziko zranění. 

Výplně dveří

Volbou materiálu pro povrch dveří výběr nekončí. Profesionální prodejce se vás určitě bude ptát také na jejich výplň. Seznamte se s nejčastějšími variantami, ať jste na tuto otázku dobře připraveni.

Pro nízké namáhání jsou určené dveře s výplní zvanou voština. Tu tvoří papír poskládaný do tvaru včelích pláství. Tento nejméně odolný materiál je sice lehký, na druhou stranu ale špatně tlumí hluk, podléhá vlhkosti a při nevhodném zacházení se snadno poničí. Nejčastěji používanou výplní dveří je odlehčená dřevotřísková (DTD) deska. Ačkoli je poměrně levná, má potřebnou tuhost i pevnost pro interiérové dveře. Zároveň díky své nízké hmotnosti nezatěžuje panty. Plná dřevotřísková deska je bytelná, stabilní a odolná vůči proražení. Obvykle se používá u dveří se speciálními vlastnostmi, jako jsou například protihlukové. U prémiových a exkluzivních dveří se lze setkat tak s masivní výplní tvořenou deskou z masivního dřeva. Její nevýhodou je vyšší hmotnost, na druhou stranu se jedná o velmi pevný, odolný a také zcela přírodní materiál. Zejména u vchodových dveří, na které působí zvenku vlhkost a odlišné teploty než uvnitř, se jako výplň často používá takzvaná tvrzená PUR deska. Polyuretan, z něhož je vyrobena, je odolný nejen vůči vodě, ale také lépe odolává působení chemikálií. 

Už víte, jaké dveře zvolíte?

Related Articles

Leave a Comment