Home Rady a návody Virtuální realita jako terapie

Virtuální realita jako terapie

by Mag

Expoziční terapie se již dlouho používá k léčbě některých úzkostných stavů. Spočívá v tom, že pacient je vystaven situaci, ze které má strach. Díky tomu se může tohoto strachu zbavit. Může jít o strach z různých situací nebo také předmětů. Expoziční terapie se používá u pacientů trpících fobiemi, úzkostmi, depresemi nebo posttraumatickým syndromem. Ne vždy je ale jednoduché nasimulovat situaci tak, aby byl pacient vystaven svým traumatům.

Pomoc ve virtuální realitě

A právě nyní může přijít na pomoc virtuální realita, která dokáže napodobit celou řadu situací. Když se v nich ocitneme, máme skutečně pocit, že je prožíváme. Díky tomu můžeme pacienta vystavit například pobytu mezi lidmi, když se bojí mezi nimi chodit, aniž bychom museli shánět další účastníky této expoziční terapie. A na to, že se jedná pouze o virtuální realitu, pacienti obvykle nemyslí. Jejich strach je totiž natolik velký, že je jejich logické uvažování omezeno.

Pohodlné použití

Rozšířená realita je léčba, která je pro spoustu pacientů přijatelnější. Když si totiž představí, že by se se svými obavami měli vyrovnat ve skutečnosti, řada z nich dostane takový strach, že expoziční terapii odmítne. V rámci virtuální reality je pro ně tato situace více odlehčená. Může jim pomoci naučit se zvládat úzkost díky kontrolované a postupné expozici. Díky tomu dochází ke snižování míry úzkosti a k optimalizaci úspěšnosti léčby.

Virtuální realita je dostupnější

Náklady na software a hardware potřebné na virtuální realitu stále klesají, zatímco obsah se zvyšuje. Skutečně bylo prokázáno, že díky virtuální realitě dochází ke snižování úzkosti a fobií. V současně době se zkoumá, zda by bylo možné virtuální realitu použít také na jiné duševní poruchy. Terapeut má možnost ovlivnit, jaký obsah pacient uvidí, takže se nemůže stát, že bude nepřiměřený jeho aktuálnímu zdravotnímu stavu.

Related Articles

Leave a Comment