Home Bydlení Tepelné čerpadlo. jak vybrat správné čerpadlo pro váš dům?

Tepelné čerpadlo. jak vybrat správné čerpadlo pro váš dům?

by Mag

Topení s využitím tepelného čerpadla může znamenat až o 70 % nižší měsíční náklady. To je něco, co spousta lidí rádo slyší. Na druhou stranu je zapotřebí uvědomit si, že tepelná čerpadla mají vyšší pořizovací cenu. Na druhou stranu je možné na jejich pořízení využít státní dotaci s názvem Nová zelená úsporám. Důvodem je to, že se jedná o ekologický způsob vytápění bez vzniku emisí zatěžujících životní prostředí.

Vzduch/voda

Tepelné čerpadlo označené jako vzduch/voda patří k nejoblíbenější: pořizovací cena bývá z čerpadel nejnižší a návratnost investice může být už 6 let. Toto čerpadlo odebírá energii z venkovního vzduchu. Teplo, které se takto získá, slouží k ohřátí vody, která slouží jako vodič tepla. K tomuto typu čerpadla se doporučuje použít záložní zdroj (krb, elektrokotel aj.). Instalace tohoto čerpadla není nijak náročná – a to ani na velikost pozemku. Mezi nevýhody patří hlučnost venkovní jednotky a také zhruba o 30 % vyšší spotřeba elektřiny, než u čerpadla typu země/voda.

Země/voda

 Na druhém místě v oblíbenosti patří tepelná čerpadla, která teplo získávají ze země. Vodičem tepla je opět ohřátá voda. Výhodou tohoto čerpadla je to, že není tolik závislé na ročním období, jako čerpadlo předchozí. Nevýhodou je ale náročnost instalace a také to, že tento typ čerpadla vyžaduje poměrně hodně prostoru.

Voda/voda

Tento typ čerpadla je poměrně náročný na množství vody (spodní, geotermální, technologické), a proto není možné instalovat jej kdekoli. Energie se získává ze spodní nebo geotermální vody, přičemž voda se po ochlazení vrací zpátky do země.

Vzduch/vzduch

Hodí se jako vedlejší zdroj vytápění. Teplo se odebírá z venkovního vzduchu. Čerpadlo následně ohřívá vzduch uvnitř budovy. Ze všech čerpadel má toto nejnižší pořizovací cenu a také velmi instalace je velmi jednoduchá.

Related Articles

Leave a Comment