Běh je vynikající sport, který se hodí pro mnoho lidí, kteří mají pocit, že by rádi podpořili svou fyzickou kondici a něco udělali pro své zdraví i postavu. Jaké jsou jeho výhody? A kde nejlépe běhat?
Proč začít běhat
S jistotou lze tvrdit, že běh prospívá našemu zdraví. Zdravotních benefitů spojených s touto aktivitou existuje skutečně impozantně široká škála. Pokud si pravidelně obujete běžecké boty, prospějete svému srdci, kostem i svalům. Zlepší se vám i stav pokožky a posílíte si také imunitu.
Když si pravidelně vyrazíme zaběhat, příznivý vliv to rovněž bude mít na naši psychiku. Bude se nám lépe spát, získáme lepší náladu a svoje tělo doslova nadopujeme pořádnou dávkou endorfinů.
V čase navíc pochopíte, proč někteří lidé hovoří o tom, že jsou na běhu doslova závislí. Tato sportovní disciplína je jednoduše poměrně návyková a pomůže vám si vyčistit hlavu. Což ve stresující době většina z nás potřebuje.
Kromě toho se můžete doslova proběhat ke štíhlejší linii. Získáte lepší fyzickou kondici, zhubnete přebytečné kilogramy a zpevníte si postavu. Navíc je běh nenáročný, univerzální a vhodný téměř pro všechny. I začít s ním můžete prakticky kdykoli bez předchozí průpravy.
V čem tkví výhody běhání venku
Běh má ale samozřejmě svá specifika podle toho, kde běháte. Klasickým řešením je běh venku. To je poměrně nenáročné na provedení. Sice potřebujete vhodné boty a adekvátní oblečení, což platí zejména pro horší počasí, ale vyběhnout můžete kdykoli a kamkoli.
Běh v krajině také není stereotypní. Vzhledem k proměnlivému terénu je i náročnější, díky čemuž spálíte více kalorií.
Prospěje vám i pohyb na čerstvém vzduchu. Ostřílené běžce navíc nezarazí ani zima. To vede k tomu, že se otužíte a zvýšíte si imunitu. Rozhodně vás tak nijak nepříjemně nepřekvapí víceméně každoročně přicházející období chřipek a viróz.
Řada z nás je navíc v tomto období spíše pasivní, což spolu s nastupujícími Vánocemi „přivodí“ nevítaný přírůstek na váze. Kdo si potřebuje udržet hmotnost i v lednu, neměl by tak běžecké boty odkládat.
Kompenzovat pravidelnými běžeckými chvilkami venku dokážete i krátké dny, které v mnohých vyvolávají tíseň a smutek. Odborníci zjistili, že běh mírní projevy dokonce i u pacientů s klinickou depresí.
Proč běhat na běžeckém pásu
Běžecký pás vykazuje oproti přirozenému prostředí jistou jednotvárnost. Trénink na běžeckém pásu ale nelze paušálně odsoudit jakožto méně hodnotný. Oba druhy běhu mají svůj význam.
Použití běžeckého pásu do bytu lze variovat díky mnoha pokročilým nastavením s předprogramovanými profily trati, které mění sklon a rychlost. Vůbec nejzásadnější je pak právě nastavení sklonu. Už jediné procento vám podle dostupných studií vytvoří podmínky obdobné jako při venkovním běhu.
A v případě, že by to navíc nebylo možné, doporučují odborníci vzít malou rozmanitost běhu na pásu jednoduše jako výzvu a pomyslný trénink psychické odolnosti. Pokud si zvyknete na rutinní pohyb na pásu, přimějete se snáze i pravidelně běhat. Nemůžete totiž vyloženě čekat, že vždy se vám bude chtít běžet s nadšením a vše půjde snadno.
Obáváte se, že běžecký pás vám doma zabere zbytečně mnoho místa? Většina současných modelů je už navržena ve formě skládacího běžeckého pásu. To znamená, že část s běžeckou plochou lze u tohoto provedení naklopit do vertikální pozice směrem k madlům.
Domácí běžecké pásy je nutné vybírat podle základních parametrů, jimiž jsou přítomnost motoru, nosnost, maximální rychlost, výkon motoru a maximální sklon.
Kompletní modelovou řadu běžeckých pásů od české značky Lifefit najdete přímo na stránkách výrobce – Nejsport.cz.