Většina lidí si potrubní poštu spojuje s její zašlou slávou z dob minulého století. V posledních letech však potrubní přeprava zažívá obrovský rozmach nejen ve zdravotnictví. Využívá se taktéž v bankovnictví a v největší míře v průmyslu. A to se nemusíme ani vzdalovat od českých hranic, v našem hlavním městě se totiž nachází poměrně nečekaně světový unikát.
![](https://ceskymagazin.cz/wp-content/uploads/2022/02/Snimek-obrazovky-2022-02-28-133645.jpg)
Potrubní rozmach v českém zdravotnictví
Zejména největší české nemocnice využívají potrubní systém, přičemž si tento způsob přepravy velice pochvalují. Zvládají přepravit citlivé biologické vzorky bez poškození, šetří také čas, takže se obecně za jeden den stihne více práce, což znamená jinými slovy lepší a rychlejší péči pro pacienty.
Na Bulovce vzniknou úplně dva nové potrubní systémy na míru. První z nich bude dosahovat celkové délky pěti kilometrů s tím, že v něm budou vzorky cestovat rychlostí 14,4 kilometrů za hodinu. Druhý systém bude určen k přepravě cytostatik, léků pro pacienty s onkologickým onemocněním. Takové léky jsou totiž velice citlivé na otřes, proto s nimi musí být zacházeno s největší opatrností, což jde pro někoho překvapivě ruku v ruce s potrubním systémem. Při ruční přepravě do toho vstupují lidské faktory, které nelze přesně předvídat, jsou to zpravidla otřesy, rozdílná teplota nebo doba. U potrubní pošty jsou však tito činitelé přesně předem definovány a validovány.
![](https://ceskymagazin.cz/wp-content/uploads/2022/02/drug-4938120_960_720.jpg)
Hlavní město Pošta
Hlavní město Praha disponuje posledním zachovalým městským systémem potrubní pošty, ten byl však v roce 2002 vyřazen z provozu kvůli rozsáhlým povodním. Teprve v roce 2011 tento systém koupil podnikatel Zdeněk Zdražil od firmy Telefónica O2. Plánuje celý potrubní systém znovu zprovoznit jako technickou památku světového rázu.
Samotné potrubí je spojováno rychlospojkami, které umožňují přepravu směrovat. Díky tomu je jejich instalace možná prakticky kdekoliv.