Home Bydlení Pořizujeme filtr na vodu

Pořizujeme filtr na vodu

by Mag

Nejobvyklejším problémem vody v ČR je zvýšená tvrdost, jejíž důsledkem je vodní kámen. Ten vzniká na nádobí, obkladech a rychlovarné konvici. Dalším problémem je i vysoký obsah manganu a železa ve vodě.

Čerpáte vodu ze zahradního vrtu, studny nebo máte pocit, že kvalita vody z vodovodu není už, co bývala? Pak přichází na řadu úprava vody. Jaký typ zařízení nebo filtru použít? V následujícím textu si představíme několik možností úpravy vody.

Tvrdost vody v ČR

Filtrační konvice

K dostání jsou skoro již dvacet let, ale oblíbené se staly až v posledních letech, když se kvalita vody řeší mnohem více než dřív. Co vlastně taková konvice z vodou udělá?

V každé takové konvici je několikavrstvý filtr s omezenou životností (100 – 200 litrů vody), který je následně potřeba vyměnit. Na začátku zpravidla bývá jemný sítový filtr, který zachytí drobné mechanické nečistoty jako jsou zrnka písku, rzi apod. – provede tedy takové základní pročištění. Dále zde najdeme iontoměničovou vložku, která má za úkol z vody odstranit vápník a hořčík a snížit tak její tvrdost. Má absorbovat i těžké kovy jako jsou měď nebo olovo.

Tato metoda iontoměničové pryskyřice se běžně používá i v průmyslu a je plně funkční. Problém je, že vápník, hořčík a další látky se ve vložce hromadí do doby, než je nasycena a přestane fungovat.

Poslední část filtru bývá patrona s aktivním uhlím. Ta má schopnost absorbovat například některé pesticidy, chlór, fenol a benzen.

Filtrační konvice jsou tedy dobrým doplňkem kuchyně, ale je potřeba počítat s častějším vyměňováním filtračních patron. Konvice jsou navíc určeny jen pro malé objemy vody na pití. Bojler, pračku nebo myčku vám neochrání. Nánosů vodního kamene na kachličkách se také nezbavíte.

Magnetické změkčení vody

Všelijaké cívky či permanentní magnety na potrubí se dají pořídit poměrně levně. Celá tato problematika je ale odjakživa obestřená závojem šarlatánství. Mluví se o živé vodě, zázracích, ale i podvodu.

Vědecký výklad účinku megnetického pole je založen pouze na jeho vlivu na vápenaté usazeniny (vodní kámen) ve vodovodních potrubích. Vliv na bakterie, řasy, železo a jiné látky nebyl prokázán vůbec.

V praxi magnetické pole reálně způsobuje to, že se atomy vápníku a hořčíku začnou rychleji pohybovat a mají nižší tendenci se spojovat, či ulpívat na stěnách potrubí. Tento jev však vydrží maximálně několik hodin, pak se voda vrátí do původního stavu a vodní kámen se opět vytvoří.

Problém je především s účinností. Ta je tak nízká, že se efekt většinou ani neprojeví. Velmi obvyklý je jev, kdy zákazníci volají právě s tím, že se nechali napálit levnou magnetickou úpravnou, která nefunguje a poptávají jiné řešení.

Udělejte si názor sami: Článek o magnetickém změkčení

Malé potrubní filtry

Ty se přidělávají přímo na potrubí před vstupem vody do domu, častěji ale přímo před konkrétní zařízení, které chceme před tvrdou vodou chránit.

Podle typu filtrační vložky a její náplně mohou odfiltrovat řadu látek. Umí odstranit mechanické nečistoty jako je rez a písek, redukují železo a mangan, nebo vodu změkčí. Některé filtry chrání před bakteriemi, další odstraní chlór a zbaví vodu pachuti či zápachu.

Kde je problém malých potrubních filtrů

Filtrované látky se zachycují ve vložkách většinou bez možnosti propláchnutí (regenerace) a tak mají velmi omezenou kapacitu. Když máme studnu ze které čerpáme vodu se zvýšeným obsahem železa a manganu, ve které se ještě občas objeví nějaké to zrnko písku či kal a dáme na přívod studené vody do domu vložku za několik set korun, je jasné, že nejpozději za měsíc budeme kupovat novou. Proto je takové řešení neefektivní a dlouhodobě se nevyplatí. Hodí se například na chalupu před pračku, kterou používáme jednou za měsíc.

Reverzní osmózy

Reverzní osmózy se často používají v průmyslu či v takových provozech, kde je potřeba superčistá voda bez příměsí. Reverzní osmóza je velmi jemný filtr s roztečí udávanou v nanometrech. Přes ten je voda protlačována pod vysokým tlakem a výsledkem může být až čisté H2O

Mohu pít čisté H2O?

Je to stejné jako pít destilovanou vodu, tedy nezdravé. Při pití demineralizované vody může po čase docházet k poškození výstelky střevní, k nerovnováze v metabolismu a k odvádění minerálů z těla.  Dle vyhlášky č. 252/2004 Sb., kterou se stanoví hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu a četnost a rozsah kontroly pitné vody je u pitných vod požadován minimální obsah hořčíku 10 mg/l a obsah vápníku 30 mg/l.

Logicky z toho vyplývá, že reverzní osmózu ani nelze prodávat jako zařízení pro úpravu pitné vody, což naštěstí 99% prodejců respektuje a slovo “pitná” voda k popisu produktu neuvádí.

Vyjímkou mohou být reverzní osmózy z remineralizační patronou, která po úpravě do vody minerály zpět vrací. Avšak bohužel zatím nevíme o žádné takové, která by v ČR prošla atestem na pitnou vodu.

Jakou tedy vybrat technologii pro změkčení vody?

Nejobvyklejší problémy vody jsou tvrdost, železo a mangan. Nejpoužívanějším řešením pro domácnosti, chalupy i menší provozy je využití principu iontové výměny, díky kterému na sebe speciální filtrační směs nechtěné látky naváže a nám zbyde čistá voda.

Tato směs je umístěna ve větším filtru, který umožňuje její pravidelnou a automatickou regeneraci (vypláchnutí látek do odpadu). Regenerace se provádí automaticky pomocí solného roztoku. Takový změkčovač vody se jednou nastaví a zákazník pak nemusí nic dělat.

Zařízení se připojuje na přívod vody do celého objektu, takže není nutné samostatně řešit pitnou vodu, vodu na praní, do pračky či bojleru.

Dle typu problému se mění druh filtrační směsi. Kromě tvrdé vody, železa a manganu je možné  řešit problém s dusičnany, nebo těžkými kovy.

Úpravna vody pro změkčení vody AquaSoftener

Related Articles

Leave a Comment