S termínem pennyboard jste se možná ještě nesetkali. Co to vlastně je a proč se stal takovým hitem hlavně mezi mládeží?
více v článku...
Co je pennyboard
Na první pohled pennyboard připomíná známější skateboard. Na rozdíl od běžného „skejtu“ má však pennyboard kratší desku a širší kolečka.
Pennyboardy, přesněji jejich desky, se vyrábějí většinou z plastu, respektive z tvrzeného polypropylenu. Běžný pennyboard má nosnost až 100 kg, bez problémů proto unese i hmotnost dospělého člověka.
Velikost desky bývá u nejmenšího prkna 22 palců, což odpovídá cca 56 centimetrům. Větší prkna pak mohou nabídnout i rozměr 27 palců nebo 36 palců. Čím menší má pennyboard rozměr, tím je nejen lehčí, ale především se citlivěji ovládá.
Další důležité parametry pennyboardů
Kolečka se vyrábějí z polyuretanu a vypadají shodně jako ta na longboard. Pro menší pennyboardy o rozměru 22 nebo 27 palců se doporučují kolečka o průměru 59 mm. Větší kolečka mohou mít i 60 mm. PVC kolečka se také u některých výrobců objevují, více však podkluzují a nehodí se na nerovný povrch.
Jízdní vlastnosti ovlivňují také ložiska, která mají vliv na točivost koleček. Vybrat byste si měli nejlépe ta chromovaná. Neméně podstatné jsou i bushingy neboli silentbloky, které se starají o plynulé zatáčení.
Pennyboardy charakterizuje i poměrně pestrá škála barev a motivů. Díky tomu jsou oblíbené mezi mládeží. A to obojího pohlaví, „prkna“ totiž lákají i dívky. Pennyboard pro holky odpovídá svým barevným pojetím. Také se dívkám doporučuje, zejména pokud jsou subtilnější postavy, zvolit si kratší pennyboard, tj. 22 nebo 27 palců.
Jedná se o novinku, která je na trhu prakticky teprve od roku 2010. Vděčit za ni můžeme muži jménem Ben Mackay. Ten založil v Austrálii značku Penny Skateboards. První plastová prkna se však vyráběla dokonce už v 70. letech. O masovou popularitu pennyboardů se však zasloužil právě až zmíněný Australan.
Proč jsou pennyboardy populární
Pro malé rozměry jsou pennyboardy oblíbené zejména mezi začínajícími jezdci nebo dětmi a mládeží. Pennyboardy jsou populární především jako dopravní prostředky. Hodí se díky obvyklému typu desky kicktail cruiser především pro klasickou jízdu.
Na rozdíl od skateboardu tedy nejsou přímo určené k provádění triků. Zato jsou ale mimořádně skladné díky nízké hmotnosti a kompaktním rozměrům. To nahrává jejich využití do měst, kde poslouží jako dopravní prostředek, který v případě potřeby jednoduše odnesete v ruce nebo uklidíte do batohu.
Nahradit mohou i oblíbené koloběžky. Oproti nim jsou pennyboardy nejen více kompaktní, ale i levnější. Nenáročný jezdec si vystačí i s pennyboardem za 500 Kč např. na stránkách https://rulyt.cz/.
Výhodou je jejich značná variabilita. Můžete si pochopitelně pořídit již hotový pennyboard a rovnou jezdit, také si ale lze nakoupit veškeré komponenty a sestavit si jej podle sebe.
Zvlášť si tak dokoupíte tzv. trucky (neboli podvozky, což je vlastně spojnice, která zajišťuje usazení koleček na desku) i samotná kolečka na pennyboard.