Home Cestování Nový hit mezi mládeží: pennyboardy. O co jde?

Nový hit mezi mládeží: pennyboardy. O co jde?

by Mag

S termínem pennyboard jste se možná ještě nesetkali. Co to vlastně je a proč se stal takovým hitem hlavně mezi mládeží?

Co je pennyboard

Na první pohled pennyboard připomíná známější skateboard. Na rozdíl od běžného „skejtu“ má však pennyboard kratší desku a širší kolečka.

Pennyboardy, přesněji jejich desky, se vyrábějí většinou z plastu, respektive z tvrzeného polypropylenu. Běžný pennyboard má nosnost až 100 kg, bez problémů proto unese i hmotnost dospělého člověka.

Velikost desky bývá u nejmenšího prkna 22 palců, což odpovídá cca 56 centimetrům. Větší prkna pak mohou nabídnout i rozměr 27 palců nebo 36 palců. Čím menší má pennyboard rozměr, tím je nejen lehčí, ale především se citlivěji ovládá.

Obsah obrázku osoba, exteriér, jezdectví, muž

Popis byl vytvořen automaticky

Další důležité parametry pennyboardů

Kolečka se vyrábějí z polyuretanu a vypadají shodně jako ta na longboard. Pro menší pennyboardy o rozměru 22 nebo 27 palců se doporučují kolečka o průměru 59 mm. Větší kolečka mohou mít i 60 mm. PVC kolečka se také u některých výrobců objevují, více však podkluzují a nehodí se na nerovný povrch.

Jízdní vlastnosti ovlivňují také ložiska, která mají vliv na točivost koleček. Vybrat byste si měli nejlépe ta chromovaná. Neméně podstatné jsou i bushingy neboli silentbloky, které se starají o plynulé zatáčení.

Pennyboardy charakterizuje i poměrně pestrá škála barev a motivů. Díky tomu jsou oblíbené mezi mládeží. A to obojího pohlaví, „prkna“ totiž lákají i dívky. Pennyboard pro holky odpovídá svým barevným pojetím. Také se dívkám doporučuje, zejména pokud jsou subtilnější postavy, zvolit si kratší pennyboard, tj. 22 nebo 27 palců.

Obsah obrázku exteriér, osoba, tráva, muž

Popis byl vytvořen automaticky

Jedná se o novinku, která je na trhu prakticky teprve od roku 2010. Vděčit za ni můžeme muži jménem Ben Mackay. Ten založil v Austrálii značku Penny Skateboards. První plastová prkna se však vyráběla dokonce už v 70. letech. O masovou popularitu pennyboardů se však zasloužil právě až zmíněný Australan.

Proč jsou pennyboardy populární

Pro malé rozměry jsou pennyboardy oblíbené zejména mezi začínajícími jezdci nebo dětmi a mládeží. Pennyboardy jsou populární především jako dopravní prostředky. Hodí se díky obvyklému typu desky kicktail cruiser především pro klasickou jízdu.

Na rozdíl od skateboardu tedy nejsou přímo určené k provádění triků. Zato jsou ale mimořádně skladné díky nízké hmotnosti a kompaktním rozměrům. To nahrává jejich využití do měst, kde poslouží jako dopravní prostředek, který v případě potřeby jednoduše odnesete v ruce nebo uklidíte do batohu.

Obsah obrázku osoba, držení, žena, muž

Popis byl vytvořen automaticky

Nahradit mohou i oblíbené koloběžky. Oproti nim jsou pennyboardy nejen více kompaktní, ale i levnější. Nenáročný jezdec si vystačí i s pennyboardem za 500 Kč např. na stránkách https://rulyt.cz/.

Výhodou je jejich značná variabilita. Můžete si pochopitelně pořídit již hotový pennyboard a rovnou jezdit, také si ale lze nakoupit veškeré komponenty a sestavit si jej podle sebe. 

Zvlášť si tak dokoupíte tzv. trucky (neboli podvozky, což je vlastně spojnice, která zajišťuje usazení koleček na desku) i samotná kolečka na pennyboard.

Related Articles

Leave a Comment