Home Cestování Na dovolenou s cestovním pojištěním 

Na dovolenou s cestovním pojištěním 

by Mag

Doba dovolených je tu. Je na čase začít balit. Kromě krému na opalování, plavek a slunečních brýlí je potřeba myslet i na cestovní pojištění. Jaká rizika si pojistit? A jak sjednat cestovní pojištění?

Mnoho lidí si před dovolenou myslí, že cestovní pojištění je jen další zbytečný náklad, protože jim se přece za týden nemůže nic stát. Spousta lidí ani na cestovní pojištění vůbec nemyslí. Je to ovšem chyba. Neštěstí nechodí po horách a stát se může cokoliv. 

Spoléhat se jen na kartičku zdravotní pojišťovny je zbytečný risk. Dovolená bez cestovního pojištění se může pěkně prodražit, proto by si ho měl každý před cestou sjednat. I když jede jen na pár dní.

Kompletní služby při cestách jak do zahraničí, tak po tuzemsku nabízejí pojišťovny na www.vpojisteni.cz

Co kryje cestovní pojištění?

Pod pojmem cestovní pojištění si většina lidí představí léčebné výlohy. A je to tak správně. Kdo si na dovolené zlomí nohu nebo ho začne bolet zub, má na základě cestovního pojištění právo na zaplacení léčebných výloh, které v cizině musel u lékaře zaplatit.

V rámci základního cestovního pojištění má pojištěný nárok na zaplacení nákladů za:

  • hospitalizaci
  • ošetření
  • lékařské zákroky
  • léky
  • převoz tělesných ostatků
  • nezbytné převozy

Cestovní pojištění ovšem nejsou jen léčebné výlohy. Dobré cestovní pojištění zahrnuje celý balíček služeb od úrazového pojištění, přes pojištění odpovědnosti za škodu, pojištění zavazadel až po storno zájezdu či připojištění adrenalinových sportů

Také záleží na typu dovolené, destinaci a aktivitách, které hodlá pojištěný provozovat. Existují tak speciální balíčky cestovního pojištění podle toho, kam se člověk chystá. Jedná se např. o pojištění na lyže, vysokohorskou turistiku nebo oblíbené ferraty. 

Cestovní pojištění lze sjednat jako jednorázové na jednu cestu nebo celoroční. Celoroční pojištění je určeno všem, kdo cestují opakovaně v průběhu roku.

Kolik stojí cestovní pojištění

Ceny cestovního pojištění se mohou velmi lišit. Pojišťovny nabízí různé pojistné balíčky, které se liší krytím i výší limitů pojistného plnění. Limity pojistného plnění si pojištěný může nastavit podle typu dovolené. Od toho se bude odvíjet cena pojištění.

Cena cestovního pojištění také závisí na tom, do jaké destinace pojištěný jede. Obecně se dá říci, že základní cestovní pojištění po Evropě pro jednoho dospělého se pohybuje kolem 150 Kč na týden, mimo Evropu to je kolem 260 Kč

Cestovní pojištění celkové náklady na dovolenou nijak výrazně nezvýší, proto nemá smysl na něm šetřit. Nabídka na trhu cestovního pojištění je poměrně pestrá. Kdo chce ušetřit čas i peníze, může využít srovnávače pojištění. Při online sjednání pojištění jsou nabízeny i slevy

Cestovní pojištění při adrenalinových sportech

Každá pojišťovna nabízející cestovní pojištění má seznam sportů a aktivit, které považuje za adrenalinové. Každý, kdo se chystá na dovolené sportovat, by si měl pro jistotu tento seznam předem pročíst. 

Pokud se cestovatel chystá jen na běžné aktivity jako je turistika, cyklovýlety a plavání v moři, stačí mu základní cestovní pojištění. Kdo se ovšem chce potápět do větších hloubek, seskakovat padákem nebo třeba sjíždět divokou řeku na raftu, měl by si za pojištění připlatit. Mohlo by se totiž stát, že pojišťovna odmítne plnit, protože se jedná o výluku z pojištění. 

Kdo se o dovolené chystá sjíždět divokou řeku, měl by si připojistit adrenalinové aktivity.

Dovolená autem

Ne každý touží po all-inclusive zájezdu a raději vyráží na cesty vlastním autem. V takovém případě nesmí kromě cestovního pojištění zapomenout ani na havarijní pojištění a nepřetržité asistenční služby pro případ poruchy nebo dopravní nehody.

Součástí pojištění by měl být i odtah vozidla do nejbližšího servisu, kde se o opravu auta postarají, příp. zapůjčení náhradního vozidla. K velkým hráčům na tuzemském pojišťovacím trhu patří AXA pojišťovna, která je součástí koncernu řízeného akciovou společností UNIQA Österreich Versicherungen AG, nebo Pillow pojišťovna.

Dojde-li k jakékoliv pojistné události, je třeba vyplnit formulář AXA hlášení pojistné události. Kromě nahlášení pojistné události je třeba pamatovat na to, že některé typy škod je nutné řešit i s policií. Jedná se například o škody vzniklé krádeží, loupeží nebo jiným trestným činem.  

Related Articles

Leave a Comment