Home Bydlení Mýty spojené s dřevostavbami

Mýty spojené s dřevostavbami

by Mag

Ačkoli je dřevo přírodní materiál, který se používal již dlouhé roky, postupně jej vytlačili novější stavební technologie a postupy. V současnosti se ale ke dřevostavbám zase vracíme, jako k levnějším variantám domů. Spousta lidí ale má ze dřeva jako základního stavebního materiálu, protože ještě stále věří rozšířeným mýtům. Ne všechny jsou ale pravdivé. Níže uvádíme ty nejčastější mýty, které se týkají dřevostaveb.

Mají nižší životnost

Lidé mají strach, že dřevostavby na klíč mají mnohem nižší životnost než domy zděné. Není to ale pravdou, o čemž svědčí staleté dřevěné stavby, které můžeme najít po celém světě. Správně postavená dřevostavba může dosáhnout stejné životnosti, jako domy zděné. Navíc je její rekonstrukce levnější a rychlejší. Také za stavbu dřevostavby ušetříte, a navíc bude postavena rychleji, než by se dal postavit zděný dům. Dřevostavby se totiž staví s prefabrikovaných velkých kusů, které byly smontovány předem. To šetří čas při samotné výstavbě domu.

Vysoká hořlavost

V případě, že v domě vypukne požár, záleží na mnoha faktorech, jak rychle se rozšíří. Skutečně není pravdou, že dřevostavby hoří rychleji než zděné domy. Ocelové konstrukce domů se mohou při vysoké teplotě požárů deformovat, což může způsobit jejich rychlejší zřícení. Při stavbě dřevostavby se používají nehořlavé materiály a je nutné splnit přísná kritéria. V konečném důsledku tak dřevostavba může hořet déle a namísto deformace držet svůj tvar: čímž v případě kritického požáru umožní delší čas na únik z budovy.

Více plísní

Záleží samozřejmě na konstrukci domu – pokud je postaven správně a přirozeně větrá, pak není třeba se obávat plísní. Riziko vzniku plísní je stejné jak u dřevostaveb, tak také u zděných domů.

Nižší tepelně akumulační schopnosti

Moderní systémy vytápění budou fungovat stejně dobře ve zděném domě i v dřevostavbě. Pro tepelně akumulační schopnosti tedy není důležité, jaký typ domu máte.

Related Articles

Leave a Comment