Home Finance Hypotéky zdražily. Touha po vlastním bydlení pomalu klesá

Hypotéky zdražily. Touha po vlastním bydlení pomalu klesá

by Mag

Ještě z počátku roku jsme na hypotečním trhu zaznamenali příjemné poklesy úrokových sazeb. Dalo by se říct, že deset po sobě jdoucích měsíců hledal tento parametr ovlivňující výhodnost hypotéky své pomyslné dno. Ve chvíli, kdy se ekonomika začala probouzet k životu se však rozhodl znovu začít růst. A i když se nepředpokládalo, že se zvýší o víc jak pár desetin procenta, nakonec to dopadlo jinak.

Poslední průzkumy ukazují, že hypotéky zdražují nejrychleji a nejvíce za poslední tři roky. Dokonce to dochází do takového stavu, že lidé začínají mít ohrožené bydlení, což evidují i sami realitní makléři.

Jak hovoří průzkumy

Abychom byli konkrétní. Průměrná hypotéka se za poslední rok zvýšila, a to téměř o půl milionu korun. Dostupnost bydlení naopak klesá. Důvodem jsou už zmiňované rostoucí úrokové sazby, které z původních červnových 2,13 procent skočily v nadcházejícím měsíci na 2,23.

I když to tak nevypadá, jde o největší nárůst průměrné sazby od konce roku 2018. Tehdy naposled vzrostla sazba o třináct takzvaných bazických bodů.

Růst úrokových sazeb bude pravděpodobně dál růst

Mnozí žadatelé však na výplatu své hypotéky ještě nadále čekají. Z důvodu zvýšeného zájmu o půjčky na bydlení v tomto roce dostaly banky mírné zpoždění. A právě to by mohlo vést k dalšímu a ještě rychlejšímu růstu hypotečních úroků.

Stane se tak zejména, pokud se Česká národní banka rozhodne vydat nějaké další doporučení týkající se onoho parametru. Pokud “ti nejvyšší” doporučí zvýšit úrokové sazby, skutečně se tak stane. Ono doporučení totiž většina bank bere jako příkaz k úkonu, který je zapotřebí provést. Je tedy pravděpodobné, že úrokové sazby možná ještě do konce roku budou atakovat hranici tří procent. Ne nadarmo se tedy říká, že pokud plánujete své vlastní bydlení, je načase si ho pořídit právě nyní.

Related Articles

Leave a Comment