Home Bydlení Ekologické zdroje vytápění, s jejichž pomocí ušetříte rodinnou kasu

Ekologické zdroje vytápění, s jejichž pomocí ušetříte rodinnou kasu

by Mag

Topná sezona se blíží ke svému konci. A mnozí z nás zjistili, že to s tím topením nebylo zrovna výhodné. Zima byla tuhá a kdyby se přešlo k jinému dodavateli energií, udělalo by se líp. Proto nad tímto krokem uvažujeme už nyní, kdy je další topná sezona ještě v nedohlednu. Lépe bychom udělali, kdybychom investovali do ekologického zdroje vytápění, s jehož pomocí by se nám taktéž povedlo trochu ušetřit rodinný rozpočet. Nabízí se otázka, jaké ekologické zdroje vytápění vlastně existují či jaké jsou trefou do černého. 

Tepelná čerpadla jako nejlepší možnost, jak vytápět rodinný dům

Jednou z možností jsou tepelná čerpadla, která jsou dnes označována jako nejoblíbenější zdroj vytápění. I když nejsou zrovna levná, díky dotaci z programu Nová zelená úsporám jsou dostupná. Také je třeba mít na paměti, že tepelná čerpadla přináší řadu výhod, nejen úsporu rodinné kasy. 

A i když jsou často zmiňovaná nebo vyzdvihovaná, rozhodně nejsou jedinou možností ekologického vytápění rodinného domu, ať už máte stavbu kdekoliv v ČR.

Možností jsou i kondenzační kotle

Další alternativou ekologického zdroje vytápění jsou také kondenzační kotle, které mohou nahradit ty klasické, neúsporné verze. V případě tohoto zařízení je efektivita ohřevu daleko vyšší, což snižuje produkci emisí. Splňují samozřejmě legislativní normy, které naopak nerespektuje neúsporná klasika. 

Jelikož mluvíme o opatření mající za úkol snížit energetickou náročnost rodinného domu, i v tomto případě lze požádat o dotaci, a to o takzvanou Kotlíkovou dotaci, která je právě na kotle vyhrazena. 

I některé kotle na tuhá paliva mohou splňovat stanovené normy

A i když se to nezdá, i některé kotle, které jsou na tuhá paliva, mohou být ekologického rázu. Samozřejmě to nejsou všechny, musí to být ty, které splňují emisní normy (a to včetně norem Ecodesign). Díky splnění podmínek lze opět požádat o Kotlíkovou dotaci, která pořizovací cenu úspornějšího zdroje vytápění může snížit. 

Abyste při vytápění byli skutečně ekologičtí, vytápějte zásadně peletami nebo podobnými přírodními palivy.

Related Articles

Leave a Comment