Home Bydlení Co je to gabionový plot?

Co je to gabionový plot?

by Mag

Gabionové ploty se už několik let těší velké oblibě. Na rozdíl od klasického živého plotu mají totiž velké množství možností a také několik nepopiratelných výhod. Jednou z těch největších je, že jejich životnost může být až kolem 50 či 100 let. V kombinaci s jeho nižší pořizovací cenou a jednoduchým způsobem údržby se z jeho koupě stává opravdu dobré rozhodnutí.

Třeba říci, že gabionový plot je v současnosti velmi moderní. Jednoduše řečeno, jedná se o pevně svařenou drátovanou konstrukci, která má obvykle geometrický tvar. Tato konstrukce však bývá vyplněna pouze čistě přírodním materiálem. Nejčastěji jde o kámen. Zatímco v minulosti se gabionové kostky využívaly jako ekonomičtější varianta výstaveb opěrných zdí nebo ke zpevnění koryt, dnes se z nich stávají oblíbené prvky zahrad.

Gabiony nemusíte použít pouze k oplocení domu. Dají se použít také jako zajímavý prvek do zahrad nebo jako přírodní oplocení všude tam, kde se vám to hodí. Gabionové ploty jsou také oblíbenou součástí mnoha exteriérů v domech či podnicích. Stačí, když se rozhlédnete kolem sebe a jistě budete vidět, že těchto plotů je v okolí poměrně mnoho.

Drátěné koše, do kterých se přírodní materiál usazuje, může být přitom v různých velikostech podle vašich potřeb. Šířka i výška je plně nastavitelná. Co lze rovněž nastavit, je šířka oka v pletivu. Právě na něm však pak závisí, jaký typ kamene je vhodné do gabionového plotu vložit.

Co se týče druhů oplocení, existuje buď sypané gabiony nebo skládané gabiony. Zatímco ty sypané jsou vytvořeny o něco rychleji, skládané se tvoří z lámaného kamene, přičemž se jednotlivé kusy ukládají na sebe. Sypané gabiony se už podle názvu sypou rovnou z bagru. Na druhé straně však může skládané oplocení vytvářet zajímavé mozaiky při uplácení kus po kusu.

Tak či onak jsou tyto ploty zajímavým řešením s dlouhou životností, takže investice se určitě vyplatí.

Related Articles

Leave a Comment