Home Cestování Chystáte se pod stan? Při balení myslete na své pohodlí

Chystáte se pod stan? Při balení myslete na své pohodlí

by Mag

K létu neodmyslitelně patří koupání, dovolená, zmrzlina a taky stanování. Ať už se letos chystáte pod stan na letní festival, vodu nebo rodinnou dovolenou v kempu, nezapomeňte si sbalit vše potřebné, abyste si to pořádně užili. Nikdo nechce několik nocí pod stanem probdít a ráno vstávat s bolavými zády a otlačenými boky. Co při balení věcí nevynechat?

Určitě vás nepřekvapí, když začneme svatou trojicí – stan, spacák a karimatka. K pohodlnému stanování ale nestačí. Existuje spousta drobností, které nezaberou moc místa, nestrhnou vám záda, pokud vyrazíte s krosnou na zádech, a bez kterých byste si těch několik dnů až tolik neužili.

Nepodceňte kvalitu stanu, spacáku i karimatky

Vraťme se ještě na chvíli k tzv. svaté trojici. Vybrat a sbalit to správné vybavení totiž není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Na co si dát pozor?

 • Jestli vyrážíte stanovat dál než k babičce na zahradu, určitě byste se neměli spokojit se stanem z hypermarketu za pár stovek. Nikdy nevíte, jaké vás přepadne počasí, takže by měl stan zvládnout i horší podmínky jako vydatný déšť nebo silný vítr. Před cestou si ověřte i váhu a rozměry zabaleného stanu – rodinný 10 kilový stan se na zádech dost pronese.
 • Spacáků je na trhu nepřeberné množství, řeší se jejich délka, váha, údržba, tvar, teplotní určení, … Vězte, že na léto vám bude stačit spacák z dutých vláken, v dekovém spacáku budete mít více místa, v mumii udržíte více tepla, no a délka záleží jen na vaší postavě. A jestli se chystáte pod stan autem, klidně si místo spacáku sbalte oblíbenou peřinu nebo deku. Ráno budou sice navlhlé, ale na sluníčku rychle proschnou.
 • No a teď se musíte rozhodnout, na čem budete spát. Nabízí se několik možností. Pěnová karimatka nebo speciální nafukovací matrace do stanu? Klasickou pěnovou karimatku jednoduše rozbalíte a spíte, je lehká, ale ucítíte pod ní každý kamínek. K nafukovací matraci si budete muset přibalit kompresor a v noci vám bude větší zima, vzduch v matraci se neohřeje.

Drobnosti, díky kterým si stanování užijete

Konečně se dostáváme k tomu, co nezapomenout, aby se stanování nezměnilo v noční můru.

V noci kromě karimatky a spacáku jistě oceníte to, když si hlavu podložíte polštářem. Mikina srolovaná pod hlavou vám pohodlí nezaručí. Ať už si sbalíte svůj oblíbený polštář z ložnice nebo skladnější nafukovací polštářek, váš krk vám poděkuje.

Jediným zdrojem světla, který vám umožní večer ve stanu najít zubní kartáček a v noci se nebát vylézt na záchod, bude baterka nebo čelovka.

Při balení myslete na to, že do stanu nejedete pouze spát, ale bude to na pár dnů váš celodenní příbytek. Ráno se budete potřebovat nasnídat, večer se převléknout do teplejšího oblečení, osprchovat se, chránit se před sluníčkem i proti komárům, ošetřit rány, rozdělat oheň, a podobně. Na seznam věcí si tedy připište taky:

 • vařič a plynovou bombu, sirky nebo zapalovač, ešus, hrnek a příbor,
 • nůž a sekyrku,
 • opalovací krém, panthenol a repelent,
 • hygienické potřeby, toaletní papír, navíc jistě oceníte vlhčené ubrousky,
 • lékárničku,
 • dostatek oblečení, na večer teplejšího,
 • pláštěnku a nepromokavé boty,
 • plavky a ručník, pokud bude poblíž kde se koupat,
 • potraviny a pití.

Seznam věcí je samozřejmě orientační, možná se budete stravovat v restauracích, někdo to pod stanem vydrží i 3 dny bez koupání. J U všech věcí si ale před cestou zkontrolujte, zda jsou funkční, ať vás nakonec nevypeče prázdná bomba u vařiče nebo děravá pláštěnka uprostřed procházky.

Related Articles

Leave a Comment