Home Zprávy Čeští vědci v poušti vyrábí vodu ze vzduchu

Čeští vědci v poušti vyrábí vodu ze vzduchu

by Mag

Poušť. Jedno z nejsušších míst na zemi. Pusté, neúrodné a bezútěšné nic, kde všeobjímající horko a dusno zalézá pod kůži a pomalu ale jistě dělá z lidí šílence. Místo, kde by se voda mnohdy vyvažovala zlatem. A přesně v takových podmínkách pracuje přelomový český vynález S.A.W.E.R. Jeho úkol je prostý – vyrobit v tomto nehostinném prostředí ze vzduchu vodu. Jak to funguje?

I v poušti je voda – jen je potřeba ji najít

S.A.W.E.R. (solar-air-water-earth-resourcement) si nedává za cíl nic menšího než umožnit proměnu rozpálené pouště v příjemnou zelenou krajinu. Princip, na kterém toto zařízení funguje, je velmi jednoduchý: získává vodu ze vzduchu na základě kondenzace vodní páry. Přestože je pouštní vzduch suchý a horký, vždy nějakou vodní páru obsahuje. Kvůli vysoké teplotě však v těchto podmínkách není možné vodní páru kondenzovat běžným chladičem, jak se to běžně dělává v prostředí Evropy. Proto byl sestrojen tento speciální přístroj.

Projekt S.A.W.E.R. se skládá ze dvou různých systémů – první je zaměřen na samotnou kondenzaci vodní páry ze vzduchu, zatímco ten druhý má na starost přeměnu pouště v úrodnou půdu.

Účinnější než jeho předchůdci

Aby se dosáhlo co nejvyšší účinnosti při kondenzaci vody, je využíván takzvaný desikant. To je materiál, který na svůj povrch adsorpcí váže vodní páru obsaženou ve vzduchu. Takto odvlhčený vzduch se normálním způsobem opět vrátí do venkovního prostředí. Následně se do systému nasaje další objem vzduchu, který je postupně zahříván.

Je to z toho důvodu, že vzduch při vyšší teplotě je schopen do sebe vázat větší obnos vzdušné vlhkosti, tedy vodní páry. Tak se na desikantu zadržená vodní pára uvolní a obohatí ohřátý vzduch, díky čemuž k chladiči přichází vzduch o mnohem vyšší vzdušné vlhkosti než je v poušti běžné. Díky tomuto principu dokáže S.A.W.E.R. vytvořit přibližně 200 litrů vody za den, přičemž veškerá potřebná energie na provoz systému je získávána pomocí solárních panelů ze slunečního záření.

Voda přesně podle přání

Jediné mínus projektu S.A.W.E.R. je to, že takto vyrobená voda je destilovaná.. Neobsahuje tedy žádné příměsi a není tak vhodná ani na pití, ani na závlahu rostlin. To však řeší další přídatné moduly. Upravení vody pro závlahu zajišťuje speciální fotobioreaktor z Botanického ústavu Akademie věd ČR, ten díky kultivaci mikrořas vytváří polysacharidy a další živiny ve vodě, které jsou vhodné pro růst rostlin. Upravení vody na pitnou má na starosti pro změnu jednotka Watimin od společnosti EuroClean. Tato přídatná jednotka vodu obohacuje o minerály, zejména vápník, hořčík, draslík a další látky, a umožňuje vytvořit pitnou vodu dle světových standardů.

Related Articles

Leave a Comment