Pokud jsme my nejlepšími přáteli psů, blechy jsou jistě jejich největšími nepřáteli. Když se pes začne drbat, je dost velká pravděpodobnost, že jde právě o bleší kousnutí. Velké potíže pak nastávají, když trpí zvýšenou reakcí imunitního systému neboli alergií. Ta není přímo na blechy, ale na jejich sliny. Ty se s kůží dostanou do styku, když blecha kousne. Skutečně se nejedná o nic příjemného.
Časté projevy
Alergie na bleší kousnutí se projevuje fyzicky i psychicky. Zvíře zaplavuje pocit neustálého svědění, které nejde zastavit. Dochází tedy k drbání a vykusování v srsti – nejčastěji v anální oblasti, na kořenu ocasu a ve slabinách. Právě to intenzivní snažení psa zbavit se svědění, vede ke ztrátě srsti a lysinám. Jelikož jedno jediné kousnutí může alergicky působit několik týdnů, pes je velmi neklidný až agresivní.
Všimnete-li si tedy těchto symptomů, zkuste svému psovi důkladně zkontrolovat kůži. K tomu stačí pouze rozhrnout srst. Napadená místa by měla být nápadně zarudlá z důvodu silného zánětu. To by u vás mělo vyvolat zvýšenou pozornost. Pokud máte pocit, že se jedná o problémy jiného dermatologického rázu, máme pro vás ještě jeden tip.
Průkazním důkazem přítomnosti blechy v psím kožichu jsou malinké černé částečky, jež můžete najít v kožichu psa. Jedná se o bleší trus. Tím se navíc živí larvy, což podporuje rozmnožování blech.
Alergie obecně
Alergie jsou v současnosti velmi častým zdravotním problémem (nejenom) domácích zvířat. Výrazně mohou ovlivnit kondici i kvalitu života. Naštěstí je veterinární péče již na vysoké úrovni a je schopna alergii diagnostikovat alergologickým testem a následně ji účinně léčit. Není sice možné ji zcela eliminovat, ale její projevy jsme schopni dostat na minimum.
Pro více informací navštivte https://www.genomia.cz/cz/.