Home Bydlení Víte, na co byste měli myslet při výběru interiérových dveří?

Víte, na co byste měli myslet při výběru interiérových dveří?

by Mag

Dveře zásadním způsobem ovlivňují celkový vzhled domácnosti a současně jí mohou prokazovat velkou službu. Váš byt či dům oživí, prosvětlí, opticky zvětší, odhluční či dokonce ochrání. Neodsouvejte proto jejich výběr až na druhou kolej a věnujte jim maximální pozornost už od začátku rekonstrukce nebo stavby. Důležitý je každý detail od výběru vhodné velikosti a materiálu, přes typ otevírání a zárubní, až po jejich účel či design. 

Při výběru dveří záleží na mnoha faktorech, nicméně tím nejdůležitějším jsou zejména vaše potřeby. Nejprve si tedy rozplánujte počet dveří a do jakých místností budou instalovány. Při tom si uvědomíte, o jaké dveře se má jednat, zda bude potřeba speciálních vlastností jako je například voděodolnost nebo zvukově izolační funkce apod.

Ujasněte si předem rozměry dveří a způsob otevírání. Standardně se dveře vyrábějí se šířkou 60, 70, 80 nebo 90 cm. U výšky je obvyklých 197 cm, i když čím dál častěji zákazníci požadují min. 210 cm, ale vyrobit je možné dveře až do výšky 270 cm. Na přání lze vyrobit také dveře s atypickými formáty jako například zkosení pro půdní interiéry. Volbou vhodného systému otevírání dveří zásadně ovlivníte nejen vzhled svého domova, ale můžete také ušetřit spoustu volného prostoru. Na výběr jsou dveře otočné, posuvné, lamelové, skládací nebo kyvné. Petr Klíma, produktový specialista společnosti Sapeli radí: „Abyste neudělali chybu, odpovězte si nejdříve na tři jednoduché otázky. Kolik místa mohou dveře zabírat? Jak často budou v provozu? Který systém otevírání se vám nejvíce líbí a je pro vás nejpraktičtější?“ Dokonce si můžete pro každou místnost zvolit jiný typ otevírání, ale ve stejném vzhledu dveří, čímž zachováte integritu vašeho interiéru.

Při výběru materiálu a dekoru se fantazii meze nekladou. Chcete-li doma přírodní vzhled, vyberte si dýhu. Pokud ale hledáte levnější řešení, jsou pro vás ideální lamino dveře. Ty můžete mít v barvě, lesku či matu, v moderních dekorech jako je beton, a stejně tak v dekoru dýhy, od dýhovaných dveří jsou na první pohled k nerozeznání. Nadčasový design, a především prosvětlení interiéru nabízí celoskleněné dveře v mnoha typech skla a motivech (např. Sapglass). A nakonec řešte detaily – výběr modelové řady, tedy designu, zda budou dveře klasické nebo bezfalcové (v jedné rovině se zárubní), zda bude zárubeň přiznaná nebo skrytá, schovat můžete také panty a části kování.

Related Articles

Leave a Comment