Home Bydlení Rady a tipy pro výběr interiérových dveří do vaší domácnosti aneb Nespalte se při výběru dveří

Rady a tipy pro výběr interiérových dveří do vaší domácnosti aneb Nespalte se při výběru dveří

by Mag

Interiérové dveře budou mít ve vaší domácnosti své místo několik dlouhých let, v lepším případě i desítky let. Kromě své primární funkce slouží také jako výrazný estetický prvek, proto se vyplatí do jejich výběru investovat čas a energii. Nabízíme pár rad, které vám pomohou se při výběru interiérových dveří nezmýlit.

Ať dveře nevypadají jako pěst na oko

Již na první pohled lze poznat, zdali dveře ladí se zbytkem interiéru či nikoliv. Jak barevně, tak materiálem by měly korespondovat s nějakou jeho jinou částí.

Je příjemné, když barva dveří odpovídá barvě oken, zárubní, nebo stěn. Nechcete-li volit stejné barvy, sáhněte do zcela opačné strany barevného spektra a vyberte si barvu kontrastní, která podtrhne významnost dveří. Šikovným tipem pro malé prostory jsou bílé interiérové dveře. Opticky totiž místnost zvětší, nadto působí i velmi elegantně. Hodí se spíše do moderních interiérů. Tmavší barevné odstíny naopak mohou interiér zmenšovat.

Do koupelny, obýváku a kuchyně se nehodí stejné dveře

Druhou, neméně důležitou kapitolu při vybírání, představuje materiál, respektive výplň dveří, na které závisí užitné vlastnosti dveří jako je odolnost vůči fyzickému poškození, stálost barev, odolnost vůči vlhkosti a plísním nebo izolační vlastnosti. Vybírejte především s ohledem na účel dveří. Tedy podle toho, mezi kterými místnostmi se budou nacházet. Interiérové dveře do obývacího pokoje budou vyžadovat menší odolnost než například do koupelny či dílny.

Výplň určuje odolnost a životnost dveří

Odolnost nejvíce určuje výplň dveří. Velmi lehké, cenově přijatelné, ale zároveň méně odolné jsou dveře z voštiny. Umisťují se nejčastěji na méně frekventovaná místa jako je šatna.

Další možnost představuje dřevotřísková dutinka (DTD). Vyznačuje se dobrou zvukovou izolací a slibuje nadprůměrnou životnost. Ve své lehčí variantě se zároveň pyšní nízkou hmotností, méně zase vydrží. Používá se v dětských a obývacích pokojích. DTD disponuje i odolnější a pevnější variantou pro místa s předpokladem vysoké fyzické zátěže a větší pravděpodobností poškození.

Dále existují speciální výplně s unikátními vlastnostmi. Jedná se o dveře, které musí splňovat určité speciální požadavky (protipožární vlastnosti, izolace rentgenové komory apod.). V běžném životě se příliš nevyužívají.

Pokud si potrpíte na velmi vysokou odolnost a jste milovníkem dřeva, pořiďte si dveře z masivu. Mají velmi luxusní vzhled, po několika letech ale může dojít k blednutí barev.

Fólie, dýha nebo laminát?

Kromě výplně ovlivňuje životnost a vlastnosti dveří také jejich povrchová úprava. Nejméně odolnou variantu představuje fólie. Na druhou stranu je nejlevnější, proti lehkému poškrábání stačí a snadno se udržuje.

Laminátová úprava slibuje o něco vyšší odolnost, zejména pak ve variantě HPL (vysokotlaký laminát), která se používá na frekventovaných místech. Méně namáhaným místnostem v domácnosti postačí levnější střednětlaký laminát (CPL).

Chcete-li si pořídit dýhované dveře, těšte se na vysokou odolnost, myslete ale na fakt, že se nehodí do vlhkých prostor. Tam naopak patří odolné lakované dveře.

Poslední rozhodování, které vás čeká, nastane ohledně prosklení dveří. Zde záleží především na vašem osobním vkusu a preferencích. Uvažujte vždy o potřebě soukromí v jednotlivých místnostech, například do koupelny se jednoznačně hodí plné dveře. Kompromisem může být použití matného skla, které sice propustí světlo, nic konkrétní skrze něj však neuvidíte.

Využijte výhodou nabídku akčních setů. S klikou a zárubní zdarma

Podle těchto zmíněných kritérií si můžete vybrat interiérové dveře od společnosti Plancher. Nabízí je v otočné i posuvné variantě, a to za stejnou cena. Nyní v její nabídce narazíte i na akční sety se zárubní a klikou zdarma a možnost zajištění montáže dveří.

Abyste své rozhodování měli ještě snazší, vybrali jsme pro vás čtyři typy interiérových dveří, které by mohly ozdobit vaši domácnost.

Interiérové dveře Porta Doors v nepřeberném množství prosklených i plných variant vynikají solidní konstrukcí z kvalitního vrstveného dřeva, překližky nebo dřevotřísky. Mohou být jak otočné, tak posuvné (podél zdi i do pouzdra).

Interiérové dveře Verte Doors ladí s nejnovějšími designovými trendy a hodí se tak do moderních domácností. Hrají si s různými typy prosklení a díky použití několika druhů fólií si můžete jejich vzhled přizpůsobit vlastním představám.

Interiérové dveře Invado se vyrábí za pomoci speciální technologie spojování povrchové úpravy, díky níž se mohou chlubit dlouholetou trvanlivostí a vysokou bezpečností při používání. Okraje jsou chráněné proti odření, po dlouhou dobu si tak udržují svůj jedinečný vzhled. Specialitou této značky jsou dýhované dveře s kalnou skleněnou výplní.

Interiérové dveře Erkado jsou známé svojí odolností a velikými možnostmi při výběru barvy a povrchové úpravy.

Related Articles

Leave a Comment