Přechod na druhý stupeň představuje pro mnoho dětí významný krok. Často mění prostředí, setkávají se s více učiteli a musí si osvojit větší míru samostatnosti. Jak jim usnadnit zvládnutí těchto změn?
Druhý stupeň je ve znamení spousty změn
Na druhém stupni se děti postupně dostávají do kontaktu s větším množstvím vyučujících, z nichž každý je odborníkem na určitou oblast. Od dětí se očekává, že již budou rozumět základům a že na nich dokážou dále stavět. Bez pevných základů totiž budou jen těžko zvládat náročné učivo.
Přechod na druhý stupeň znamená pro mnoho dětí velkou výzvu. Nejprve se sice dostanou k opakování starého učiva, nicméně záhy se na to naváže a přechází se na nový plán výuky, který je potřeba dodržet. Pokud budou mít děti skluz, výuka na ně nepočká.
TIP: Trápí vás problémy s učením a domácími úkoly u dětí? Zjistěte, jak tuto situaci řešit.
Jak dlouho by se měly děti učit
To je bohužel otázka, na kterou neexistuje jednoznačná odpověď. Pamatujte na to, že každé dítě je jiné a potřebuje odlišný čas pro zvládnutí učiva. Nicméně pevné základy získané na prvním stupni jsou pro ratolesti důležité k tomu, aby byly připravené na složitější výzvy.
Učivo na druhém stupni není nijak složité. Nicméně každým rokem na sebe navazuje a znalosti přibývají. Když děti pochopí, jak fungují základy, budou moct lépe zvládat náročnější úkoly.
Buďte tu pro své děti
Myslete na to, že děti potřebují vaši podporu. Přechod na druhý stupeň je pro ně výzvou, se kterou se musí vypořádat. Je důležité, abyste jim ukázali, jak se mají učit a věnovali se jim. Zároveň jim nezapomeňte dopřát dostatek prostoru k tomu, aby se mohly samy rozvíjet a dokázaly zvládat své povinnosti.
Více informací ze světa vzdělávání najdete na www.basic.cz.