Home Rady a návody Jak na odvykání kouření?

Jak na odvykání kouření?

by Mag

Rok 2022 se pomalu rozbíhá a je tak nejvyšší čas se pořádně obout do letošních novoročních předsevzetí. Pro někoho se nesou v duchu zkoušení nových činností, například, že se rozhodnete letos přečíst více knih nebo se zapíšete na tolik odkládaný jazykový kurz. Jiní chtějí zapracovat na své kondici a dát si pořádně do těla. Mnoho lidí se naopak rozhodne nadobro skoncovat s něčím, co mu už delší dobu leží v hlavě. Všichni to známe, skoncovat se zvykem, který nás běžně naplňoval pocitem štěstí, ale není nikterak zdravý, je velmi náročné. Ať už se jedná o závislost na čokoládě, nadměrné trávení času na gauči u televize místo zdravého pohybu na vzduchu nebo o vaši zálibu v tabáku, klíčem k úspěchu je vždy pevná vůle. A právě poslední zmíněná záliba bývá často největší výzvou mnoha novoročních předsevzetí.

Ptejte se PROČ?

Přestože zní pevná vůle spíše jako vlastnost, se kterou se musíme narodit, nemusí tomu tak být. K tomu, aby naše přesvědčení vydrželo a nic s ním neotřáslo, stačí sám sobě zodpovědět otázku PROČ? Proč vlastně chci skončit? Obtěžuje kouř z tabáku mé okolí? Přestalo mě bavit nadměrné praní oblečení, abych se zbavil zápachu nebo chci ulevit svým plicím? V momentě, kdy máte jasně zodpovězenou tuto otázku a svému přesvědčení pevně věříte, měla pro vás být fáze samotného odvykání mnohem snazší.

Kterou cestou se vydat?

Způsobů a variant, jak se zbavit nutkání vychutnat si svůj oblíbený tabákový produkt je nepřeberné množství. Stačí zavítat do nejbližší lékárny. Téměř v každé totiž naleznete volně prodejné žvýkačky nebo pastilky, potlačující chuť. K dostání jsou rovněž spreje s podobným účinkem. Nabízí se i možnost zvolit náplasti, které po aplikování do těla pozvolna uvolňují nikotin a měly by tak předcházet pocitu, že ho potřebujete doplnit prostřednictvím klasických cigaret. Zkrátka záleží jen na vás, jaký způsob vám bude nejvíce vyhovovat.

Pomalu, ale jistě.

Razantní rozhodnutí nadobro opustit oblíbený zvyk však rozhodně nemusí být nejlepším možným řešením pro každého. I tak se však dá najít příjemný kompromis, pokud chcete trochu odlehčit organismu. Klasické výrobky je možné nahradit například elektronickými alternativami. V současnosti se velké popularitě těší například Pulze, zařízení zahřívající tabák. Toto zařízení funguje na principu pouhého nahřátí a během jeho užívání tak vůbec nedochází k procesu hoření, který je u klasických produktů z velké části zodpovědný za vznik škodlivých látek, jako je:

  • oxid uhelnatý
  • dehet

Pulze tak představuje méně škodlivou alternativu. Omezené absorbování škodlivých látek však rozhodně není jeho jediným benefitem. Díky absenci hoření jeho užívání rovněž nezpůsobuje:

  1. Žloutnutí zubů
  2. Nežádoucí zápach oblečení
  3. Nezpůsobuje škrábání v krku

Ať už je na vašem listu novoročních předsevzetí cokoliv, nejdůležitější je vyhodnotit své síly a nebýt na sebe přehnaně tvrdý. V případě zbavování se jakéhokoliv, nepříliš pozitivního zvyku pak platí obzvlášť, že i cesta může být cíl.

Autor: Elena Gotfried

Related Articles

Leave a Comment