Home Bydlení Co by vás mělo zajímat, když se chcete pustit do bourání starého domu

Co by vás mělo zajímat, když se chcete pustit do bourání starého domu

by Mag

Demoliční práce, bourací práce nebo čistě jen demolice – ať už říkáte zbourání domu jakkoli, v každém případě byste se o tom měli dostatečně informovat, než na to kývnete. Většina lidí se pouští do bouracích a demoličních prací ve chvíli, kdy zjistí, že nemá smysl rekonstruovat starou trouchnivějící nemovitost na pozemku. Rekonstrukce se zkrátka někdy nevyplácí, tak to už je. Důvodem mohou být špatné rozvody elektřiny a plynu, také nekvalitní základy a další problémy, o kterých možná ani zatím nevíte. A demolice je všechny řeší. Zbourá nemovitost, respektive srovná ji se zemí a rázem máte prostor pro vybudování nového domu, který už bude podle vašich představ a u kterého vás snad už nic nezaskočí. 

Máte potřebné povolení?

I když se možná jeví demolice jako bezstarostné řešení, není tomu rozhodně tak. Je nutné, abyste měli k dispozici potřebné povolení. Bez povolení to zkrátka nepůjde. Stejně jako nemůžete stavět domy bez povolení, nemůžete domy bez povolení ani bourat. To je zkrátka zákon. 

Povolením k demolici se myslí demoliční výměr, který získáte na stavebním úřadě, který náleží k vašemu místu bydliště. Bývá platný jeden rok s tím, že je možné ho po daném roce nechat prodloužit. 

Je dům zakreslen v katastru?

Aby mohlo k demolici dojít, je nutné se také informovat o tom, jestli se starý dům vůbec zakreslený v katastru nemovitostí. Pakliže dům totiž plány nemá a není tedy zakreslen v katastru, je nutné ho nejdříve do katastru nechat zapsat. Bez toho byste si o povolení k demolici ani nemohli jít zažádat. 

Aby došlo k zakreslení nemovitosti do katastru, musí se dům nechat zaměřit a musí se vypracovat alespoň jednoduchá dokumentace stavby. To samozřejmě není zadarmo, cena za toto se pohybuje okolo pěti tisíc korun. Cena se však může lišit, každá firma toto dělající má jiný ceník.

Related Articles

Leave a Comment