Z vyhozeného textilu na omak luxusní dárkové balení. Do Česka zamířila estonská KIUD, která umí přetvořit recyklovaný textilní odpad na prémiové obaly. Využití vyhozeného textilu je přitom velmi náročná disciplína – v Česku se znovu použije jen 15 % z textilu, který lidé vyhodí. Přitom už od příštího roku mají města a obce povinnost textilní odpad třídit. Prvním, kdo obaly z recyklovaného textilu pro dopravu v Česku používá, je eshop se zařízením pro zahřívání tabáku.
„Každý kus textilie má hodnotu, pokud jej dokážeme smysluplně využít. Věříme, že je čas změnit způsob, jakým nahlížíme na textilní odpad,“ říká Kaie Kaas-Ojavere spoluzakladatelka estonského start-upu KIUD. Jejich obaly podle ní snižují emise CO₂ nejméně o polovinu ve srovnání s tradičními kartonovými krabicemi a jejich produkce nevyžaduje vodu ani chemikálie.
„Naším cílem bylo vytvořit obaly, které nejen vyniknou svou estetikou, ale zároveň budou moci být znovu zpracovány pomocí běžných recyklačních technologií pro textil,“ vysvětluje spoluzakladatelka Liis Tiisvelt, materiálová inženýrka stojící za technickým řešením KIUD.
Obaly KIUD vypadají a působí jako špičkový luxusní materiál: pevný, odolný a příjemný na dotek. Jen jsou vyrobené z materiálu, který by jinak skončil na skládce nebo ve spalovně. To je ideální volba pro značky, které chtějí spojit luxusní image s environmentální odpovědností.
Ve srovnání s nakupováním v kamenném obchodě vygeneruje e-commerce až o tři čtvrtiny větší ekologickou stopu, jejíž významnou součástí jsou právě obaly. Oproti stejnému množství papírových obalů ušetří jeden milion KIUD boxů z recyklovaného textilu roční spotřebu elektřiny obce o tisíci obyvatelích, 307 hektarů lesa nebo CO₂ z 9,3 milionu kilometrů najetých osobním autem.
Průměrný Evropan ročně nakoupí kolem 26 kilogramů textilu, většina z toho je nové oblečení. To na opačném konci životního cyklu vygeneruje 12,6 milionu tun textilního odpadu ročně, oblečení z toho v průměru tvoří 12 kilogramů odpadu na člověka. V Česku je kolem 10 000 kontejnerů na použité oblečení, i z tohoto vytříděného oblečení je ovšem pro další nošení použitelný zhruba jen jeden kus z patnácti; velká část textilu také končí v černých popelnicích komunálního odpadu.