Home Cestování 5 méně známých měst v jižní Itálii, která stojí za návštěvu

5 méně známých měst v jižní Itálii, která stojí za návštěvu

by Mag

Malebná městečka s ukrytými plážemi, rodinnými restauracemi a historickými poklady, kterým se masový turismus zatím vyhýbá. Jižní polovina Itálie má v zásobě zkrátka mnohem víc, než jen Bari a Neapol. Která méně známá města zde stojí za návštěvu?  

Je libo klidnější vesničku na vrcholcích hor, a nebo snad raději živé letovisko na pobřeží? Jihoitalské kraje Apulie, Kalábrie a Kampánie uspokojí každého, ať už od dovolené očekává cokoliv. I proto se dlouhodobě jedná o jednu z nejoblíbenějších prázdninových destinací Evropanů.  

Než však někdo vyrazí na cestu, je na místě si přečíst užitečné cestovatelské tipy např. na portálu www.Webrangers.cz, a spolu s tím také aktuální informace k cestování do Itálie, které se mění každým dnem. 

Sorrento, Kampánie

Klidné vesničky s romantickými uličkami, restaurace s přátelskou atmosférou, malé pláže schované mezi skalami a všudypřítomný výhled na Vesuv. To je Sorrento, oblíbené letovisko, které se nachází na jižním pobřeží Neapolského zálivu.

Na své si zde přijdou nejen milovníci západů slunce, které jsou při pozorování z vysokých útesů jednoduše dechberoucí, nicméně také fanoušci dějepisu a architektury. Historické centrum Sorrenta se dá bez problémů projít za půl dne.

Za návštěvu stojí zejména centrální náměstí Piazza Torquato Tasso, jemuž dominuje barokní kostel Santurio del Carmine. Nedaleko se nachází dóm Santi Filippo e Giacomo z 16. století či nejstarší kostel ve městě Chiesa di Sant´Antonio. Další místní památky lze najít v průvodci na cestování po jižní Itálii. 

Sorrento je skvělou výchozí pozicí pro výlety do okolí. Jen hodinu autem se na protilehlé straně zálivu nachází Neapol, ještě rychleji se lze dostat do Pompejí a k sopce Vesuv. Podnikněte také plavbu na malebný ostrůvek Capri, který se pyšní křišťálově modrým mořem a krásnou přírodou.

Alberobello, Apulie

Alberobello není typickou jihoitalskou turistickou destinací. Nachází se ve vnitrozemí 60 kilometrů jihovýchodně od Bari a je zapsané v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Výjimečným ho dělají tzv. trulli, domky s kuželovitými střechami z apuliánského vápence, které slouží k bydlení. 

Typické domečky se nacházejí i v nejživější čtvrti Rione Monti, kde v nich sídlí bary a obchody. Ve stylu trulli je zde dokonce postavený i kostel svatého Antonína. Nedaleko této městské části se nachází moderní centrum s náměstím Piazza del Popolo

Vieste, Apulie

Kdo touží po klasické odpočinkové dovolené u vody s drinkem v ruce, přijde si na své v letovisku Vieste na poloostrově Gargano. Leží na příkrém útesu přímo mezi dvěma nádhernými a několik set metrů dlouhými písčitými plážemi.  

Původně rybářské osadě dominují charakteristické bílé domky a středověký hrad, tyčící se na skále nad mořem. Při procházkách zdejšími uličkami lze narazit jak na pozůstatky římského opevnění a starobylou katedrálu, tak na hlučné bary, restaurace a obchůdky.

Jakmile člověka válení na pláži a vysedávání v hospodě přestane bavit, můžete se vydat za bukovými lesy, mokřady a květnatými údolími do národního parku Gargano. Kromě toho z přístavu ve městě Vieste každý den vyplouvají lodě k mořským jeskyním a na ostrovy Tremiti.

Polignano a Mare, Apulie

V Apulii ještě chvíli zůstaneme, konkrétně ve městě Polignano a Mare, ležícím 34 kilometrů jihovýchodně od Bari. Turisty sem lákají domy vystavěné na skále nad mořem, z nichž ty nejstarší pocházejí již ze 17. století. 

Město má všaki další esa v rukávu. Tím hlavním je celé historické centrum se vstupním obloukem Marchesale, zvaným také Porta Grande, a náměstím Vittoria Emanuele II. s kostelem Santa Maria Assunta z konce 13. století.

Nevýhodou je nedostatek pláží, avšak ta jedna, co se tu nachází, jednoznačně stojí za návštěvu. Obklopují ji útesy a údajně se jedná o jednu z nejčistších pláží v této oblasti. Na jídlo se vyplatí zajít do restaurace hotelu Grotta Palazzese, která je postavena uvnitř jeskyně. 

Pietrapertosa, Basilicata

Přibližně na půli cesty mezi Alberobellem a Sorrentem se nachází městečko Pietrapertosa. Starodávné ruiny, okolní kopce a domy vytesané do vysoké skály mu dávají jedinečnou, dramatickou atmosféru. 

Do Pietrapertosy ovšem nemíří jenom jenom příznivci romantických lokací a nevídaných výhledů, nýbrž také vyznavači adrenalinu. Láká je sem takzvaná jízda na křídlech anděla, která obnáší přelet nad vrcholky hor v rychlosti přes 100 km/h za využití speciální lanovky. 

Related Articles

Leave a Comment