Home pro Ženy Zrodil se z pohádek nebo přišel z vesmíru? Krása avanturínu nepřestává překvapovat

Zrodil se z pohádek nebo přišel z vesmíru? Krása avanturínu nepřestává překvapovat

by Mag

Je to zelené, ale smaragd to není. Co je to? Nějak takto bychom se mohli ptát formou dětské hádanky. Správná odpověď by pak zněla: „Je to avanturín.“

Jen zelená to může být

Odborník by měl po ruce exaktní vysvětlení, že jde o variaci křemene nebo křemence. Laika může uspokojit informace, že se jedná nejčastěji o zelený kámen typický svým leskem. Ten způsobuje přítomnost šupinek nerostných uzavřenin.

Vyskytovat se však v přírodě mohou i avanturíny modrozelené nebo modré. Modrý odstín způsobuje přítomnost atomů hliníku a boru v klencové mřížce. Avanturín může být i nazlátlý. Pak v jeho složení nalezneme muskovit. Přirozeně se objevují i kameny červené, růžové, šedé nebo stříbrné.

Jeho název pochází z italského výrazu „a ventura“, což bychom mohli přeložit jako „náhodou“. Svou podobou totiž připomíná umělý druh skla, který byl v Itálii 18. století náhodou objeven. Nazývá se také umělý avanturín a vyrábí se dodnes. Jde o křišťálové sklo se šupinkami mědi.

Původ těchto kamenů je však opředen i celou řadou mýtů a legend. Jedna z nich například praví, že kámen vznikl již v dávných časech, kdy byla země vystavena vesmírnému záření. Čínská mytologie zase avanturín přisoudila bohyni milosrdenství a soucitu Kuan-Yin.

Krásou avanturínu se můžete opojit i vy

Značnou výhodou přírodních avanturínů je to, že jsou nejen krásné, ale i poměrně dobře dostupné. Většina zelených a modrozelených kamenů pochází z Indie. Krémově bílý, šedý a oranžový minerál se nachází v hojné míře v Chile a nalezištích ve Španělsku a Rusku. Ložiska avanturínů se ale vyskytují i v Brazílii nebo v USA.

Hodnota minerálu se odvíjí od barvy, karátové hmotnosti, čistoty a původu. K nejcennějším patří ty kameny, které mají krásně třpytivý povrch. Avanturín se využívá v sochařství a těch nejkrásnějších kusů se právem chápou šperkaři.

Šperky s avanturínem pod šikovnýma rukama klenotníků vynikají zcela unikátním půvabem. Velmi oblíbené jsou například stříbrné prsteny s avanturínem. Minerály se však hodí stejně tak dobře pro zasazení do přívěsků nebo tvorbu náramků.

Spoustu dalších informací si přečtete v článku Šperky s avanturínem na našem blogu o špercích.

Related Articles

Leave a Comment