Home Bydlení Vyznáte se v materiálech prostěradel?

Vyznáte se v materiálech prostěradel?

by Mag

Čeká vás nákup nových prostěradel? Pak byste si měli uvědomit, že neexistují jen bavlněná a froté. Možná je zrovna na čase vyzkoušet něco nového, s čím ještě nemáte zkušenosti. A jaké materiály byste tedy měli zvážit? Pojďme si říct, co hledat na pultech obchodů a v nabídkách e-shopů.

Když dojde na lůžkoviny, většina lidí věnuje pozornost výběru povlečení. Prostěradla ale volí spíše podle barvy, nezkoumají gramáž ani materiál. Není to trochu škoda?

Nemačkavá froté

Možná si ještě pamatujete čistě bílé plátno, které se jen položilo na matraci, případně ohnulo pod ni, a neustále se shrnovalo. Tento problém vyřešila froté prostěradla na gumu a svou oblibu si drží dodnes. Jsou příjemně teplá, takže je oceníte zejména v zimě, a mají vysokou savost. Zajásat mohou také časově vytížené hospodyňky, froté se totiž nemusí žehlit. Jen si při výběru dejte pozor na gramáž. Měla by se pohybovat okolo 180-210 gr/m2.

Jersey aneb vyšperkovaná bavlna

I klasická bavlněná prostěradla jsou stále k dostání, nicméně už prošla modernizací – často bývají na gumu. Jejich místo také postupně přebírají alternativy. Příkladem je třeba jersey. Vyrábí se z 100% bavlny, takže je velmi prodyšný a dobře absorbuje vodu. Na rozdíl od ní je ale mnohem jemnější. Jelikož jsou jersey prostěradla schopná se vypnout až o 25 %, nemusí se do nich přidávat tolik umělých příměsí.

Další dobré alternativy

Po výše zmíněných materiálech je poptávka asi nejvyšší, ovšem existují i mnohé další. Do obliby se dostávají produkty z mikrovlákna, které jsou velmi jemné, lehké a vzdušné. Dobře absorbují vodu, a navíc jsou vhodné pro alergiky, protože v uměle vyrobeném vláknu se roztoči a parazité nedrží. Podobně dobrou volbou jsou z tohoto hlediska bambusová prostěradla. Mají hypoalergenní vlastnosti a rychle schnou.

Výběr ve světě prostěradel je obrovský a volbou jen podle barvy byste se o mnohé ochudili. Nahlédněte do e-shopu RodinneBaleni.cz a pokochejte se, co všechno lze dnes sehnat.

Related Articles

Leave a Comment