Home Cestování Rybí „porodnice“ v ráji šumavském

Rybí „porodnice“ v ráji šumavském

by Press Express Jana

Budova stojící tak trochu stranou šumavské obce Borová Lada působí na první pohled dojmem čističky odpadních vod, vodárny nebo podobného hospodářského zařízení. A od pravdy nejsme příliš daleko. Jedná se o takovou malou rybí porodnici, úředním a tak trochu komisním jazykem označovanou jako pstruží líheň.

Líheň – Borová Lada

 

V pro podobná zařízení nezvykle vysoké nadmořské výšce (téměř 900 m.n.m.) se od roku 1998 k životu probírají nejen pstruzi potoční, ale i lipani podhorní, střevle potoční nebo mníci jednovousí. A je třeba dodat, že zároveň i otužují. Zdejší vysoká poloha, dlouhé a tuhé zimy je k tomu doslova nutí. Velmi kvalitní a čistou vodu jim nikdo předehřívat nebude a tak se tu rybí potěr převaluje v kaskádách vodních nádržek, aby zdravý, čilý a otužilý vykročil do vodního života třeba ve Studené Vltavě, Křemelné nebo aby jeho „privilegovaná“ část hupsla do „vyhřáté“ Teplé Vltavy.

Pstruží líheň tady vysoko na Šumavě navazuje na tradici chovu ryb v šumavském kraji datovanou od roku 1867, kdy jsou zaznamenány první pokusy v Českém Krumlově, na kterou navazovaly další a další. Od roku 1884 například na Stožci, později pak v Sušici, Rábí nebo Žichovicích.

Při návštěvě rybí „porodnice“ stojí za povšimnutí i systém rybníčků v bezprostředním sousedství. Nejedná se o žádné „jesle“ kam by se snad drobotina umisťovala, aby trochu dorostla. Naopak. Jedná se o přechodný domov dospělých ryb, čekajících zde na umělý výtěr. A protože by si na nich mohli pochutnat vydry, volavky nebo čápi, je hladina rybníčků chráněna pletivem a jejich břehy elektrickými ohradníky. Inu nabídka v podobě velkého množství čerstvých ryb je lákavá a hoňte se někde v přírodě za takovými dobrotami, když je tu máte takřka na talíři! Nejenom v úterý, kdy zdejší líheň otevírá své dveře návštěvníkům.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

Tiskové zprávy     

Aktualitycz.cz

Press-Media.cz

 

 

Related Articles

Leave a Comment