Home Auto Moto Povinná výbava na motorku. Co do ní patří?

Povinná výbava na motorku. Co do ní patří?

by Mag

Povinná výbava samozřejmě platí nejen pro řidiče automobilů, ale i pro motorkáře. Při jízdě na motorce nestačí mít jen chrániče na motorku a helmu, ale i příslušné moto příslušenství. Naštěstí povinná výbava pamatuje na omezený prostor, který na motorce máme, a tak není tak obsáhlá jako výbava pro automobil.

Základem jsou dvě věci

Vyhláška Ministerstva dopravy stanovuje, co přesně má být součástí povinné výbavy motorkářů. Její hlavní součástí je lékárnička s pravidelně kontrolovaným a doplňovaným obsahem. Lékárnička musí obsahovat hotový obvaz s malým polštářkem, hotový obvaz se dvěma polštářky, škrtící pryžové obinadlo, latexové pryžové rukavice a nůžky. Pravidelně kontrolujte exspirační lhůtu.

Od letošního roku je navíc součástí povinné výbavy také reflexní vesta. Je to proto, že nikdy nemůžete vědět, kdy budete muset zastavit u dopravní nehody nebo řešit defekt motocyklu, a to třeba i v noci nebo za zhoršené viditelnosti. Je to především pro vaši bezpečnost. Samozřejmě je nutné mít u sebe také řidičský průkaz, dokumenty k motorce a doklad o pojištění, případně i prázdný formulář o dopravní nehodě. Ten si můžete bezplatně stáhnout na stránkách Ministerstva dopravy.

Doporučená výbava

Tím krátký výčet povinné výbavy končí, avšak doporučuje se přibalit na motorku ještě sprej na řetěz a drobné nářadí, se kterým opravíte menší poruchy. Hodit se může i speciální sprej na opravu defektů na pneumatice. Díky tomu se budete schopní dostat alespoň na bezpečné místo nebo do servisu, kde vám dají motorku do pořádku.

A kam věci uložit? Ideálním místem je prostor pod sedačkou. Pokud s sebou vozíte zavazadla, můžete lékárničku a vestu umístit i sem. Někteří motorkáři nedají dopustit na ledvinku, která se bude pohybovat všude s vámi. V případě, že vás zastaví silniční kontrola a vy nebudete mít povinnou výbavu v pořádku, hrozí vám pokuta ve výši 2000 korun.

Related Articles

Leave a Comment