Home Bydlení Pořiďte si změkčovač vody a zapomeňte na starosti s vodním kamenem

Pořiďte si změkčovač vody a zapomeňte na starosti s vodním kamenem

by Mag

Asi každý už někdy slyšel vtipnou průpovídku „vodní kámen, to je prevít. To on vám zabil pračku.“ Přestože to může být úsměvné, není radno si s vodním kamenem zahrávat. Snadno se totiž může stát, že se ve vašich elektrospotřebičích bude usazovat a tím je nenávratně zničí.

Poškozená topná spirála

Vodní kámen se tvoří při rozpouštění vápenatých a hořečnatých solí a nejvíce se ukládá v místech s vysokými změnami teplot. Jsou jím tedy nejvíce ohroženy rychlovarné konvice, pračky, myčky nádobí nebo například bojlery. Při praní v tvrdé vodě je potřeba použít více pracích prostředků, usazeniny také zvyšují energetickou náročnost spotřebičů a jak již bylo řečeno, mohou vést i k jejich poškození. Vodní kámen se však může ukládat i při vaření v hrncích či jen tak v potrubí. To může vést ke zmenšení průtoku vody či přímo ucpání potrubí.

Před pořízením změkčovače vody je potřeba si napřed zjistit tvrdost vody a průměrnou spotřebu vody, abyste mohli vybrat přístroj, který pro vás bude optimální. Při zjišťování tvrdosti vody si rovnou můžete udělat kompletní rozbor, abyste zjistili jak na tom vaše pitná voda je, co se týče obsažených látek. Investice do změkčovačů vody se mohou zprvu zdát vysoké, jsou však jednorázové a navíc vám ušetří mnoho peněz, které byste museli v budoucnu zaplatit za zakoupení zničených spotřebičů.

Změkčovače vody AquaSoftener

Změkčovače vody působí na principu iontové výměny. Při průchodu filtračním ložem zařízení se ionty vápníku a hořčíku vyměňují za ionty sodíku. Sodné ionty jsou pro člověka i přístroje neškodné, neboť vodní kámen nezpůsobují. Po průtoku určitého množství vody (konkrétní množství vody závisí na daném typu změkčovače vody a odvíjí se i od vaší průměrné spotřeby vody) dochází k regeneraci výplachem iontů vápníku a sodíku. Změkčovač vody je nenáročný na údržbu, jediné, co je potřeba udělat, je jednou za čas do zařízení vložit tabletovou sůl, která regeneruje sodný roztok. Instalace zařízení je snadná, napojuje se na hlavní přívod vody v domě. Je také možné se domluvit s firmou prodávající změkčovače vody a instalaci si objednat. Budete tak mít jistotu správného zapojení a tedy i zajištění nejoptimálnějšího výsledku změkčení vody.

Related Articles

Leave a Comment